Storbanker mistænkes for monopoler på e-betalinger

De europæiske banker er på vej med et smart træk, der vil kunne holde alle andre end dem selv ude af markedet for online-betalinger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU vil i gang med at gennemhegle markedet for onlinebetaling, som EU mener kan være domineret helt og aldeles af de store banker.

Ifølge konkurrence-kommissær Joaquín Almunia vil EU nu have udredt, om de store spillere i Europas banksektor blokerer for, at andre virksomheder kan træde ind i markedet for e-betaling.
European Payments Council er på nuværende tidspunkt ved at udvikle et standard-rammeværktøj til e-betaling kaldet Single Euro Payments Area (SEPA).

Det vil gøre det muligt for internetbrugere at handle på nettet, uanset hvor de befinder sig i Europa, og at betale ved hjælp af deres egen netbank.

Begrænset til eget land

Med det eksisterende system kan brugerne få betalinger debiteret fra deres konti, men kun inden for deres eget lands grænser.

Det hævdes dog i en klage til kommissionen, at standardiserings-processen låser alle andre betalingsleverandører ude. Det gælder eksempelvis Paypal og Hipay.

Medlemmerne af European Payments Council inkluderer Deutsche Bank, HSBC, BNP, Santander og Barclays og Europa-Kommissionen er bekymret for, at hvis nye spillere, der ikke er medlem af European Payments Council, forhindres i at træde ind i markedet, så vil det ende med, at forbrugerne kommer til at betale mere for deres online-transaktioner.

Minimumskrav skal overholdes

"Brugen af internettet er i hastig stigning, hvilket gør behovet for sikre og effektive løsninger til onlinebetaling i hele Single Euro Payments Area så meget desto mere presserende. Derfor byder jeg European Payments Councils arbejde med at udvikle standarder på dette område velkommen. I princippet fremmer standarder interoperabilitet og konkurrence, men vi er nødt til at sikre, at standardiserings-processen ikke unødigt begrænser forretningsmulighederne for ikke-deltagere," udtaler Almunia.

European Payments Council forklarer på sit website, at rammeværktøjet til e-betaling under SEPA designes til at understøtte indbyrdes kompatibilitet mellem eksisterende og nye ordninger til e-betaling.

European Payments Council vil definere et sæt minimumskriterier heriblandt juridiske og sikkerhedsmæssige aspekter, som en e-betalings-ordning er nødt til at overholde for at være SEPA-compliant.

Europa-Kommissionen har ingen juridisk tidsfrist i forhold til gennemførelsen af monopolundersøgelser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S