Microsoft bevarer alliancen med SAP

Microsofts vil holde fast i den tyske ERP-leverandør SAP som en vigtig partner, også efter opkøbet Navision. Det fastslår den øverste Microsoft-chef for Europa, Mellemøsten og Afrika.

Microsofts milliardinvestering i danske Navision kommer ikke til at true forholdet til den tyske ERP-leverandør SAP, der ligesom Navision lever af at sælge systemer til økonomi- og virksomhedsstyring.

Hvor SAP hovedsagelig leverer produkter til større virksomheder, er målet for Navision nemlig fortsat at fokusere på de mellemstore virksomheder. Sådan lyder det fra Jean-Philippe Courtois, der er Microsofts chef i Europa, Mellemøsten og Afrika.

- Navision har fokuseret på mellemstore virksomheder. Målet er ikke at tilbyde ERP- og CRM-software til de store virksomheder, men at adressere et marked, som er meget fragmenteret, og hvor der er mange lokale spillere, sagde han på en konference, der finder sted i denne uge i Cannes.

Ifølge Jean-Philippe Courtois vil Microsoft og SAP fortsætte med at samarbejde, fordi 60 procent af alle SAP-installationer nu kører på Windows, ligesom Microsoft arbejder sammen med SAP om at integrere SAP i .Net-miljøet.

Derudover er Microsoft ikke interesseret i at bevæge sig ind på SAP's forretningsområde.

- Vi annoncerede CRM-produkter for et par måneder siden, men vi er ikke ude på at designe et CRM-produkt til større virksomheder. Det er meget forskelligt, og vi udvikler kun det basale, siger Jean-Philippe Courtois.

Relaterede links

Gartner Symposium ITXPO 2002 i Cannes




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere