AOL's indtægter på net-annoncer halveres

Internetgiganten America Online med 35 millioner betalende brugere forventer, at dets indtjening på net-annoncering vil blive halveret til næste år. Det skyldes, at de lukrative annoncekontrakter fra internetøkonomiens storhedstid udløber.

Den amerikanske mediekoncern AOLTime Warner forventer, at dets omsætning inden for online-annoncering vil blive halveret til næste år.

Ifølge Financial Times betegner AOL Time Warners internetvirksomhed America Online, endda betegner forventningen som "konservativ".

Det voldsomme fald skyldes, at en række af selskabets mere lukrative og langvarige annoncerings-aftaler - der blev indgået, før internet-boblen brast - udløber til næste år.

Ingen forventninger

I det nuværende økonomiske klima er der ingen forventning om, at aftalerne vil blive fornyet på deres gamle niveau.

America Online - med omkring 35 millioner betalende kunder i USA - er i færd med at skifte strategi og regner med, at 2003 vil blive vendepunktet, inden det igen begynder at gå fremad for alvor med selskabets indtjening.

Den skal især hentes hos de betalende abonnenter, som i forvejen står for langt størstedelen af AOL's indtægter.

AOL forventer allerede en "solid" vækst af antallet af abonnenter til næste år, mens selskabet regner med at øge antallet af betalende bredbånds-brugere så kraftigt på sigt, at økonomien stabiliserer sig fra 2004.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network