Når computerarrangementet The Party for 12. år i træk løber af stablen om knap to uger i Nordjylland, bliver det med TDC's spilkoncept Boomtown som medarrangør.
Godt 20 ansatte fra TDC skal hjælpe The Partys 80 personer med at få landets største computerspilstræf til at forløbe gnidningsfrit.
- Vores forhåbning er, at Boomtown bliver yderligere forstærket af at være til stede fysisk på en helt anden måde, end vi selv ville kunne have løftet, siger TDC's Flemming Malmkvist, der har ansvar for Boomtown og The Party, til Computerworld Online.
TDC skal levere halvdelen af serverkapaciteten til The Party og samtidig stå for en linjekapacitet på 34 Mbit/s, som er en smule mindre end sidste år.
Antallet af deltagere til The Party halter lidt bagefter sidste års deltagerantal, men det håber Flemming Malmkvist, at en markedsføringskampagne og en klar pressestrategi kan være med til at ændre.
- Jeg håber ikke, at vi får en væsentlig nedgang i forhold til sidste år, hvor der var 2.800 deltagere. Lige nu ser besøgstallet dog ikke lige så godt ud som på samme tid sidste år, siger han.
En stor del af TDC's indsats vil gå på at streame video fra arrangementet. I alt 30 timer bliver det til, fordelt med 12 timer de første to dage og seks timer på arrangementets sidste dag.
- Vi har et studie deroppe, hvor vi interviewer folk. Billederne bliver streamet over nettet og vist på storskærm i vores cafeer, siger Flemming Malmkvist.
The Partys hovedindhold er en lang række konkurrencer med fokus på online computerspil. Herudover konkurreres der i discipliner som demo, grafik og musik.
The Party finder sted den 27. til 29. december i Aars Messehal i Nordjylland.