Kommune anker dom om museskade

Frederikssund Kommune vil ikke uden videre betale erstatning til en tidligere medarbejder, der blev syg af computerarbejde i dårligt arbejdsmiljø. Kommunen har anket den første dom nogensinde om museskade til landsretten.

Ane Zacharias, der som den første person i Danmark har vundet en erstatningssag om museskade mod sin arbejdsgiver, skal ikke regne med at se sin tilkendte erstatning på 100.000 på bankbogen foreløbig. Hvis hun overhovedet får den.

Hendes tidligere arbejdsgiver, Frederikssund Kommune, valgt at anke dommen. Kommunen fastholder, at den har overholdt arbejdsmiljøloven til punkt og prikke.

Dermed må Ane Zacharias vente på, at hendes sag bliver endevendt én gang til i landsretten. Der er endnu ikke fastsat noget tidspunkt for behandlingen af anken.

Vil prøve principsag

Det er direktør i Frederikssund Kommunes Teknisk Forvaltning, Bodil Harre, der har med sagen at gøre, da Ane Zacharias var ansat i forvaltning, da lidelserne opstod.

Bodil Harre vil ikke kommentere sagen i detaljer, men oplyser, at hun har holdt møde med forsikringsselskabet, der fører sagen for Frederikssund Kommune. Her er parterne blevet enige om, at dommen fra Retten i Frederikssund skal ankes til landsretten.

- Det har vi besluttet, fordi vi vurderer den som en principsag. Den dom vil vi gerne have prøvet på højeste sted, siger Bodil Harre.

Hun oplyser, at sagen med Ane Zacharias ikke har ført til ændringer i kommunens praksis på arbejdsmiljøområdet.

- Vi har altid fulgt arbejdsmiljølovens krav - både på det organisatoriske plan med og med hensyn til at lave APV (arbejdspladsvurderinger, red.), siger Bodil Harre.

Ane Zacharias blev 15 procent invalid af arbejdet som teknisk assistent i Frederikssund Kommune. Hun har efterfølgende uddannet sig til folkeskolelærer for at kunne genoptage arbejdslivet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere