TDC seksdobler prisen på SMS til udlandet

Prisen for at sende en SMS-besked til en udenlandsk mobilkunde eksploderer fra 50 øre til tre kroner. TDC Mobil har lagt for med prisstigningerne, og selskabets grossistkunder er nødt til at følge med. Årsagen er, at mobilselskaberne begynder at kræve penge af hinanden for SMS'er sendt over grænserne.

1. december seksdoblede TDC prisen for at sende en SMS-besked til en mobilbruger i udlandet.

Det koster nu tre kroner mod tidligere 50 øre.

Ifølge TDC Mobil skyldes prisstigningen, at selskabet fremover skal betale udenlandske mobilselskaber for at sende en SMS til deres kunder.

- Volumen af SMS'er er begyndt at blive så stor, at det er en udgift for teleselskaberne. Det har haft en afsmitning på internationale operatører, som har indført en afgift på internationale SMS'er, siger Jörg van den Berk, der er direktør for TDC Mobil Branchesalg.

1. januar 2002 indførte de danske mobilselskaber en interconnect-aftale, der betyder, at de internt afregner 25 øre, når der bliver sendt en SMS.

En lignende aftale mellem TDC Mobil og de udenlandske mobilselskaber gør, at TDC fremover kræver 2,50 kroner ekstra for at sende en SMS til en udenlandsk abonnent.

Ekstremt høj prisstigning

Stigningen slår også igennem hos de mobilselskaber, der ikke har deres eget net, men lejer sig ind hos TDC. Det gælder eksempelvis Telmore, hvor priserne stiger fra 1. januar.

- Det er en afgift, vi er blevet pålagt af TDC fra 1. januar. Jeg synes, det er fuldstændigt vanvittigt, for den er ekstremt høj. Man skal sammenligne med, hvad folk er vant til at betale, siger marketingdirektør Kenneth Boye.

For Telmores kunder betyder den nye afgift, at prisen for at sende en SMS til udlandet stiger fra 25 øre til 2,70 kroner, altså næsten en 11-dobling.

Jörg van den Berk fra TDC mener, at afgiften er nødvendig. Uden afgifterne bliver aftalen mellem de danske mobilselskaber om at afregne SMS'er internt undergravet.

Et dansk selskab ville nemlig kunne omgå afgifterne ved at sende SMS'er til udlandet og derfra tilbage til de danske kunder.

Det fænomen var også årsagen til, at det er blevet langt dyrere at ringe til udenlandske mobiltelefoner end til almindelige telefoner i udlandet.

- Hvis man skal betale for at aflevere en SMS nationalt, så er det er problem, hvis man ikke skal betale internationalt. Når man i dag ringer til udlandet, betaler man en afgift til det udenlandske selskab, som modtager opkaldet. Den slags aftaler har vi bare ikke rigtigt haft på SMS'er før 2002, siger Jörg van den Berk.

Høje priser i udlandet

Ifølge TDC startede de store mobilselskaber i England og Frankrig med at kræve penge for at modtage SMS'er, og siden er en lang række andre mobilselskaber fulgt efter.

TDC Mobil har i løbet af efteråret indgået aftaler med de fleste store udenlandske selskaber om at opkræve afgiften. De fleste aftaler træder i kraft 1. januar 2003, men da enkelte aftaler allerede gjaldt fra 1. december, er TDC Mobils kunder også blevet opkrævet afgiften siden da.

Den høje afgift på 2,50 kroner skyldes ifølge Jörg van den Berk, at SMS er langt dyrere i udlandet end herhjemme.

- Prisen for SMS ligger i de fleste lande væsentligt højere end i Danmark, og det driver priserne op. For en tysk kunde, som normalt betaler halvanden krone for en SMS, vil springet være mindre, siger han.

Prisstigningen får ingen effekt på TDC Mobils indtjening.

- Det bliver uden betydning, medmindre der kommer stor trafikvolumen på internationale SMS'er, og det forventer vi ikke, siger Jörg van den Berk.

Administrerende direktør Jesper Brøckner Nielsen fra Telia Mobile fortæller, at selskabet følger udviklingen og i starten af det nye år vil beslutte, om det skal være dyrere at sende SMS'er til udlandet.

Sonofon følger ligeledes udviklingen, men har endnu ikke indført nogen afgift, oplyser koncerndirektør Allan Koch.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos