Silkeborg-firmaet IT-optima oplevede sidste regnskabsår, som sluttede 30. juni, stor ordrefremgang, men det kom på en dyr baggrund.
Selskabet fik således et underskud på knap seks millioner kroner, hvilket et stort pengeforbrug til aggressiv markedsføring. Året før blev underskuddet på 4,4 millioner kroner.
Ifølge IT-Optimas direktør, Henrik Nørrelykke, skyldes underskuddet en forkert strategi fra den tidligere hovedaktionær, 2M Invest. Investeringsselskabet gik konkurs, inden det nåede at indbetale to millioner kroner, som i dag mangler i IT-Optimas egenkapital.
- Havde 2M Invest tilført de to millioner kroner, som selskabet havde forpligtet sig til, havde vi ikke stået med en negativ egenkapital. 2M Invest har også skabt det problem, at nye investorer ikke så gerne vil træde ind i et selskab, hvor 31 procent er ejet af et konkursbo, siger Henrik Nørrelykke.
Hovedinvestor gik konkurs
2M Invest overtog i 2001 aktiemajoriteten i IT-Optima og lagde strategien med den dyre markedsføring i tiltro til, at salget efterfølgende ville eksplodere. Kapitalen skulle 2M Invest nok stille til rådighed.
Midtvejs i regnskabsåret gik det dog op for IT-Optima, at strategien var forkert. I begyndelsen af 2002 droppede selskabet sin konsulentforretning, så IT-Optima i dag en ren produktvirksomhed, der udvikler og sælger produkter til måle- og benchmark-ydelser.
Da 2M Invest gik konkurs, ejede selskabet knap 50 procent af aktierne i IT-Optima og havde derudover forpligtet sig til at skyde yderligere to millioner kroner ind.
Det var 2M Invest imidlertid ikke i stand til, og da IT-Optima udvidede aktiekapitalen, faldt 2M Invests ejerandel til 31 procent. IT-Optimas egenkapital er i dag negativ med de to millioner kroner, som 2M Invest aldrig betalt.
- Vi slæber rundt på en tung rygsæk i form af den negative egenkapital, så det er et problem, vi skal have løst så hurtigt som muligt. Jeg har en klar forventning om, at det sker inden for den næste tid. Det positive er, at der er opbakning fra de øvrige investorer til at sikre den fortsatte drift af selskabet i en periode, siger Henrik Nørrelykke.
Positiv drift
Ifølge Henrik Nørrelykke har IT-Optima fordoblet antallet af kunder i første halvdel af det nye regnskabsår. Bundlinien er tæt på nul, mens der er overskud på driften. IT-Optima forventer overskud fra og med regnskabsåret 2003/04.
Selskabet har specielt sat fokus på produkter, der retter sig mod ERP-benchmarking af systemer som SAP, Baan og Navision. Herudover har firmaet også produkter til måling at IT-ydelsen i CRM-systemer og ESDH-systemer i kommunerne.
- Jeg oplever markedet som ret positivt i forhold til vores ydelser. De produkter, vi har nu, retter sig mod virksomheder, som vil forbedre deres IT-ydelse. Med vores produkter kan det ske i virksomheden uden at involvere store konsulentvirksomheder, og det er attraktivt i et presset marked, mener Henrik Nørrelykke.