Partner smider Infineon ud af DRAM-selskab

Chipproducenten Infineon mistede i weekenden sin plads i bestyrelsen for DRAM-producenten Promos Technologies. Partneren, taiwanske Mosel Vitelic, mener at Infineon plejer egne interesser i stedet for at tænke på det fælles selskab.

Den tyske chipproducent Infineon vil hurtigst muligt af med sine 30 procents aktier i det taiwanske selskab Promos Technologies.

Promos Technologies, der producerer DRAM, er et fælles selskab, som Infineon stiftede sammen med det taiwanske selskab Mosel Vitelic, men de to producenter har konstant kæmpet om magten i det fælles selskab.

I weekenden blev Infineon udelukket fra at deltage i en afstemning på en generalforsamling i Promos. Det betød, at den tyske producent mistede en bestyrelsesplads, og det var ifølge Financial Times dråben, der fik bægret til at flyde over.

Foruden at sælge sine aktier i Promos vil Infineon nu have afgjort striden i retten.

Ifølge Promos har Infineon konstant forsøgt at støtte sin egen forretning på bekostning af det fælles selskab.

Derfor mener Promos, at en eksklusion fra afstemningen under generalforsamlingen holder sig inden for lovens rammer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S