Pc'er overhaler blyanter til eksamen

Mere end halvdelen af folkeskolens elever bruger pc, når de går til eksamen i dansk stil. På blot fire år er andelen af stile skrevet på computer til afgangsprøverne fordoblet. Især drengene tyer til teknologien.

Farvel til kladden, blyantspidseren og indskrivningen. Goddag til pc, printer og tekstbehandling. Godt seks ud af ti elever i folkeskolens 9. og 10. klasser valgte computeren som værktøj, da de skulle til afgangseksamen i dansk stil i sommer.

Det viser Undervisningsministeriets undersøgelse af computerbrug på de danske skoler, som fagbladet Folkeskolen refererer.

Der er dog markant forskel på, i hvilke fag eleverne ser en fordel i at arbejde på en skærm frem for på gammeldags papir. Det er i sprogfag som engelsk, dansk, tysk og fransk, at pc'ens fleksible tekstbehandling vinder over papir og blyant.

Til matematik er det derimod et fåtal, der kaster sig ud i regneark frem for den ternede A4-blok. Kun 4,4 procent af eleverne i 9. klasse valgte computeren til matematik-afgangsprøven, mens det var 6,4 procent i 10. klasserne.

Der er også en kønsforskel i teenagernes valg og fravalg af pc. Undervisningsminsteriets tal viser, at drengene fører an som computerbrugere til eksamen i alle fag, dog med undtagelse af tysk og fransk, hvor der er et lille flertal af piger.

På nogle få skoler er ledelsen og lærerne stadig imod nutidens teknologi og nægter eleverne at bruge pc til eksamen. Den holdning hersker dog kun på hver tyvende skole.

Relevant link

Folkeskolen bringer en tabel med tal og procentandele for computerbesvarelser

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S