Nørgaards klumme: Inno-sense

Heikki Tuuri<br>Miracle Iceland holdt en Oktoberfest i Rejkjavik. En af mine medarbejdere var med til én i Boston og jeg var så udset til at holde en fin tale til en flok finner med knive og vodka - og øl. Alle tre på samme lørdag.

Torsdag den 6. oktober landede jeg i Helsinki. Jeg skulle deltage i en af de utallige Oktoberfester, der holdes rundt om i Verden.

Men nu var det torsdag, og jeg blev samlet op af min gode ven Tuomas som brugte sin ungdom i Oracle Development, men nu er selvstændig i Nokiaøkonomien, hvor der er masser af data i omløb.

Tuomas var lidt skuffet: Hans gode ven Heikki, som vi skulle spise middag med, havde lige aflyst fordi han havde meget travlt den aften.

Vi havde det nu meget hyggeligt alligevel. Øl, sjove historier og sauna fik weekend'en til at gå uden de store problemer. Først om søndagen forstod vi, hvorfor Heikki havde meldt afbud.

Han havde solgt sin database InnoDB til Oracle for et beløb, der nok er større end de fleste beløb. Han kan give middagen næste gang, kan han.

MySQL har fra starten haft en sjov ide om, at man kan hægte forskellige backends på MySQL. På den måde bliver det muligt for enhver at skrive en "database", der enten kan være en god relationsdatabase, en gammeldags fil-handler eller noget midt imellem.

Der findes adskillige sådanne backends til MySQL. Problemet for MySQL er bare, Heikki fra starten (for adskillige år siden) havde en drøm om at lave en Oracle-klon. De andre backends har ikke meget med databaser at gøre.

Heikki var nået langt. Den nyeste version havde mange features, der gjorde MySQL til en meget brugbar database.

Men der er et par ting mere I skal vide for helt at forstå, hvad der skete forleden:

For det første rejste Heikki for fem år siden til Oracle's hovedkvarter og tilbød dem, at de kunne købe InnoDB for 20 millioner dollars. Han blev eskorteret ud af bygningen. Oracle kunne ikke se ideen. Det var vist heller ikke meget af en database dengang. Men det har nok ikke gjort det billigere for Oracle, da de selv kom tilbage til Heikki....

For det andet skal man huske på, at en af database-verdenens bedst bevarede hemmeligheder, SAP DB, som følger gratis med SAP hvis man ønsker det, er en ganske god database. Den forærede SAP til MySQL for et par år siden sammen med 15 millioner dollars i venture capital, så MySQL kunne udvikle et alternativ til Oracle på SAP-platformen.

SAP var træt af at blive svinet til at Larry Ellison, samtidig med at 80% af SAP-kunderne valgte at køre på Oracle-databasen.

Derfor var den kommende version 5 af MySQL med InnoDB's meget Oracle-agtige features (online-backup, transaktioner, og alt muligt ind imellem) vigtig.

Så solgte Heikki. Det skal han være velkommen til.

Lidt synd for SAP, men de kan vel lade sig købe af Microsoft.

Lidt synd for MySQL, som dør på det her, men de kunne bare have købt InnoDB for mange år siden. De to grundlæggere er desværre lidt for fedtede og selvoptimerende til den slags.

Miracle-direktør Møgens Nørgaard skriver en klumme i hvert nummer af CRN

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

KMD A/S

Senior Sales Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S