IDC: Sikkerhed stort vækstområde i Norden

I de kommende fem år vil markedet for IT-sikkerhedsprodukter vokse til dobbelt størrelse, vurderer analysehuset IDC. Især sikker content management og smartcards vil være vækstområder i de kommende år.

Det nordiske marked for IT-sikkerhedsprodukter vil vokse til dobbelt størrelse i løbet af de kommende fem år.

Det konkluderer IDC i en ny analyse, der peger på, at netop markedet for sikkerheds­produkter vil blive blandt de største vækstmarkeder indenfor IT i de kommende år.

IDC forventer, at den nordiske omsætning på alle sikkerhedsprodukter - hardware og software - vil være vokset fra 2,4 milliarder kroner i 2002 til mere end fem milliarder kroner i 2007.

Indholdsstyring største område

Det største IT-sikkerhedsområde i Norden vil blive sikre programmer til styring af indhold på internettet - det såkaldte content management.

Også smartcards og firewalls er to områder, der vil opleve stor vækst i Norden i de kommende år, vurderer IDC.

I øjeblikket tegner der sig en efterspørgsel på integrerede produkter på sikkerhedsmarkedet. Det vurderer IDC vil føre til flere og flere partnerskaber, alliancer og fusioner mellem virksomheder, der opererer med sikkerhedsprodukter.

- Selv om der har været lille vækst og endda tilbagegang i de nordiske IT-markeder i 2002, viser vores undersøgelse, at virksomhederne fortsat prioriterer investeringer i IT-sikkerhed meget højt, siger senior-analytiker i IDC, Nils Molin.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S