France Telekom sælger italiensk telekæmpe

France Telekom har solgt sin andel i Italiens næststørste teleselskab, Wind. Køberen er energiselskabet Enel, der betaler 11 milliarder kroner for den fulde råderet over selskabet. Pengene skal France Telecom bruge til at høvle af på sin gigantgæld.

For at skaffe penge i kassen skiller kriseramte France Telecom sig nu af med sin andel i det italienske teleselskab, Wind.

Køberen er Italiens største energiselskab, Enel, der med købet sikrer sig den fulde råderet over Wind, som med knap 29 millioner abonnenter er Italiens næststørste.

Enel skal betale godt 11 milliarder kroner for France Telecoms 27 procent ejerandel i Wind, som selskabet har haft gennem datterselskabet Orange.

Købet skal først og fremmest give råderum for France Telecom, der tidligere har luftet tanken om at sælge sin andel af Wind.

Pengene skal France Telecom bruge til at banke af på sin enorme gæld på 500 milliarder kroner, hvilket er en del mere end det samlede danske statsbudget for 2003.

France Telecom har da også gang på gang erklæret, at det i øjeblikket er selskabets primære mål at banke af på gælden, som efter planen skal være under 300 milliarder kroner ved udgangen af 2005.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S