CSC vinder flest offentlige udbud

CSC ligger i den gule førertrøje, når det handler om at vinde EU-udbud i stat, amt og kommuner. Selskabet lukkede flest offentlige EU-udbud på IT-siden sidste år. I hælene ligger WM-data, Ementor og KMD. Trods advarsler er mange af de offentlige løsninger fortsat specialudviklede.

CSC giver klart sine konkurrenter baghjul, når det handler om at vinde store IT-udbud i det offentlige.

Det viser en ny undersøgelse, som Center for Digital Forvaltning har udarbejdet på baggrund af oplysninger fra De Europæiske Fællesskabers Tidende.

Ifølge undersøgelsen blev CSC det mest vindende IT-selskab i 2002, hvor selskabet vandt 12 af de 122 offentlige ordrer, der kom i EU-udbud herhjemme.

Administrerende direktør i CSC, Ingelise Bogason, peger på, at CSC i mange år har været en stor spiller i den offentlige sektor herhjemme.

- Det har jo givet et industri-kendskab. Vi har traditionelt en stor samhandel med den offentlige sektor, og det betyder, at vi er godt inde i den måde, som det offentlige fungerer på, siger hun.

Seks selskaber dominerer
Sammenlagt var det offentlige IT-marked domineret af seks selskaber, der tilsammen vandt hver tredje af de 122 EU-udbud med en samlet værdi på omkring halvanden milliarder kroner.

De seks selskaber - CSC, WM Data, Ementor, KMD, Eterra og PLS Rambøll - vandt tilsammen 40 udbud i 2002.

Efter CSC blev WM-data blev det næstmest selskab med otte sejre i ordrebogen, mens Ementor vandt syv og KMD fem udbud. Eterra og PLS Rambøll vandt hver fire EU-udbud.

En stor del af de leverede løsninger var specialudviklede til de forskellige myndigheder, og det bør give stof til eftertanke, mener Troels Andersen fra Center for Digital Forvaltning.

Han peger på, at Finansministeriet tidliger har anbefalet, at den digitale forvaltning skulle baseres på standardløsninger. Det skete efter Amanda-sagen, der i høj grad åbenbarede faldgruberne ved specialudviklede løsninger. Det bør derfor vække opmærksomhed, at mere end hver femte løsning i 2002 var specialudviklet.

- Det er klart, at gamle systemer ikke kan udskiftes fra den ene dag til den anden. Men spørgsmålet er, om der fra centralt hold er blevet gjort nok for at følge op anbefalingen, siger Troels Andersen.

KMD: Tallene skal tages med et gran salt
I KMD - der bygger hele sin forretning på offentlig IT - tager administrerende direktør Lars Monrad-Gylling tallene med et gran salt.

- Jeg kigger jo ikke på antallet af vundne udbud, men på markedsandele og på, om forretningen går den rigtige vej. Og det gør den. KMD havde sidste år en vækst på fem procent, og det synes vi er flot i betragtning af, hvordan markedet ellers ser ud nu. Så jeg har faktisk et godt billede af 2002, siger han til Computerworld Online.

Han peger på, at flere af de udbud, som KMD landede sidste år, hører blandt de "store brikker," som han siger. De tæller blandt andre store opgaver i kommunerne Farum, Frederikshavn, Aalborg og Randers.

KMD's egne regnskaber viser iøvrigt ni sejre i 2002 og ikke fem, som det fremgår af undersøgelsen.

Det skyldes ifølge Troels Andersen fra Center for Digital Forvaltning, at det langtfra er alle offentlige myndigheder, der offentliggører, hvem der har vundet et udbud på trods af, at myndighederne er forpligtede til det.

Antal udbud falder
Undersøgelsen indikerer, at antallet af offentlige EU-udbud, der er meldt til De Europæiske Fællesskabers Tidende, falder.

I løbet af de første to kvartaler blev der tilsammen sendt omkring 70 IT-opgaver i EU-udbud. Dette antal faldt til sammenlagt 50 i de sidste to kvartaler i 2002 - et fald på 30 procent.

Troels Andersen fra Center for Digital Forvaltning understreger, at centret alene har kigget på antallet af lukkede ordrer i 2002.

Flere af de gamle ordrer, der er blevet tegnet i de foregående år, løber imidlertid over tre-fire år, og derfor kan markedsfordelingen godt være anderledes end det billede, som undersøgelsen tegner.

I EU skal statslige kontrakter på over 1,2 millioner kroner og kommunale og amtslige ordrer på over 1,8 millioner kroner sendes i EU-udbud.

I 2002 sendte staten flest IT-opgaver i EU-udbud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)