Swisscom udbetaler milliarder til aktionærer

Schweiziske Swisscom vil ekstraordinært udbetale 6,5 milliarder kroner til sine aktionærer. Overskuddet skyldes, at Swisscom aldrig hoppede med på 3G-auktionerne, der har kostet andre teleselskaber milliarder og atter milliarder.

Schweiz' største teleselskab, Swisscom, har så mange penge, at selskabet ekstraordinært vil udbetale 6,5 milliarder kroner til sine aktionærer, skriver finanstjenesten Bloomberg.

Beslutningen om den ekstraordinære udbetaling er blevet truffet, efter Swisscom igen begyndte at tjene penge.

Selskabet kom ud af fjerde kvartal med et overskud på knap to milliarder kroner.

Det er en markant forbedring i forhold til det tilsvarende kvartal året før, hvor Swisscom fik et underskud på knap fire milliarder kroner - delvist forårsaget af nedskrivninger af selskabets værdier.

Hæver årlig dividende

Det statsstyrede selskab planlægger desuden at hæve den årlige dividende per aktie med godt fem kroner eller ni procent.

Swisscom er i øjeblikket et af de eneste teleselskaber, der tjener penge og ikke er tynget af gæld.

Det skyldes, at selskabets administrerende direktør, Jens Alder, ikke ville være med til de voldsomt kostbare auktioner over 3G-licenser, som fejede over de europæiske telemarkeder i 2000.

Auktionerne har siden kastet telegiganter som Vodafone, Deutsche Telekom, France Telecom og British Telecom ud i næsten bundløs gæld.

Sidste år udbetalte Swisscom 2,8 milliarder kroner i dividende til aktionærerne. Det skete efter, at det velhavende selskab havde besluttet sig for ikke at satse på opkøb i udlandet.

Beslutningen betød, at Swisscom i dag brænder inde med store dele af sit overskud, som der ikke er videre planer om at investere i udvidelse af forretningen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S