Nokia fyrer 1800 i netværks-division

Faldende efterspørgsel får nu Nokia til at fyre 1800 medarbejdere i selskabets netværks-division, der er verdens næststørste efter Ericsson. De store teleselskaber har været yderst tilbageholdende med nyinvesteringer i netværk efter de store 3G-auktioner, der har sendt dem ud i næsten bundløs gæld.

Verdens største producent af mobiltelefoner, finske Nokia, har fyresedler på vej til 1800 medarbejdere i selskabets netværks-division, der har kurs direkte mod det tredje kvartal i træk med underskud, skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

1.100 af fyringerne vil finde sted i Finland, meddeler selskabet. Især analyse, udvikling, salg og marketing samt forskellige support-afdelinger bliver ramt.

Netværks-divisionen er ramt af den tilbageholdenhed, der i det seneste par år har præget mange teleselskabers lyst til at investere i ny teknologi.

Tilbageholdenheden skyldes blandt andet, at mange af de store teleselskaber kæmper med gældsposter på flere hundreder milliarder kroner efter voldsomt dyre indkøb af de kostbare 3G-licenser.

Det er kun en måned, siden Nokia spåede, at salget af mobilt netværks-udstyr ville falde med op til 20 procent i første kvartal. Det ville i givet fald efterlade Nokias netværks-divison med et betragteligt tab, hed det dengang.

Divisionen, der er verdens næststørste leverandør af mobiludstyr efter Ericsson, tabte i andet halvår 2002 mere end 2,4 milliarder kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS