IT-giganter vil sammen overbevise kunderne

En række af verdens førende IT-selskaber går sammen i et fælles projekt, der sigter mod at overbevise erhvervslivet om, at IT-investeringer betaler sig. I første omgang donerer samarbejdet penge til forskning, der skal dokumentere påstanden.

Den markante nedgang i IT-investeringer får en række af USA's førende teknologi-virksomheder til indgå et bredt samarbejde, der sigter mod at overbevise erhvervslivet om, at øgede IT-investeringer faktisk betaler sig - også i nedgangstider, skriver Financial Times.

Samarbejdet har fået navnet Information Work Productivity Council og har bragt konkurrenter som Accenture, Cisco, HP, Intel, Microsoft, og SAP sammen om det fælles formål, mens IBM ventes at indgå i samarbejdet inden længe.

I første omgang vil virksomhederne have dokumenteret, at øgede IT-investeringer betaler sig.

Skal afdække best practice

De ventes derfor at donere 31 millioner kroner til et forskningsprojekt, der skal indsamle oplysninger om forskellige virksomheder primært i USA, der har investeret IT.

Pengene skal desuden gå til at udvikle værktøjer, der kan måle produktivitets-gevinster.

At samarbejdet overhovedet er kommet op at stå skyldes, at industrien er begyndt at erkende, at den ikke har overbevist kunderne om, at IT kan øge produktiviteten og effektivisere arbejdsgangene.

I USA er invsteringerne i IT faldet støt siden 2001 og analytikere vurderer, at de vil falde yderligere i år.

Mange virksomheder er tilbageholdene, blandt andet fordi de ikke mener, at de har fået de lovede resultater ud af de investeringer, som de foretog i slutningen af 1990'erne, hvor IT-investeringerne bommede med tocifrede vækstrater.

De faldende IT-investeringer vedrører alle i branchen. Det understreges af, at Microsofts Bill Gates har været fremtrædende i etableringen af samarbejdet.

Bill Gates vurderer, at omkring 70 procent af de 136 millioner mennesker i USA's arbejdsstyrke, der ikke er beskæftiget i fødevareindustrien, arbejder med IT i en eller anden form.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S