Det offentlige vil have lavenergi-pc'er

Elforbruget vil spille en væsentlig rolle, når de offentlige indkøbere inden længe begynder at forhandle om ordrer for to milliarder kroner, skriver avisen Computerworld. Miljøvenlige computere kan spare det offentlige for 30 millioner kroner om året.

IT-leverandører skal fremover i langt højere grad end hidtil til at tænke på el-forbruget, hvis de vil gøre sig håb om at levere til det offentlige. Det skriver avisen Computerworld.

Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) vil slå ekstra hårdt på elforbrug og miljøhensyn i de kommende forhandlinger om rammekontrakter på IT og tele for samlet to milliarder kroner.

SKI opfordrer producenterne til at energimærke deres produkter med Energipilen, hvor de produkter, der bruger mindst strøm i stand by-tilstand registreres.

Skifter alle offentlige institutioner til computere, der lever op til Energipilen, kan det offentlige spare op mod 38 millioner kilowatt-timer, hvilket svarer til 30 millioner kroner om året.

Leverandørerne tager opfordringen til sig.

- Vi kommer til at slå helt vildt på tromme for det her, og der er ikke nogen som helst grund til, at en offentlig indkøber ikke skulle vælge miljømærkede produkter, siger administrerende direktør i Fujitsu Siemens, Michael Plougmann, til avisen Computerworld.

Konkurrenten Amitech erklærer sig klar til at udvikle nye, energivenlige produkter, hvis det er nødvendigt for at få en ordre fra SKI.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S