HK: IT-udlændinge tager job fra danskere

På trods af stigende arbejdsløshed i IT-branchen fortsætter Udlændingestyrelsen med at udstede jobkort til billige IT-folk fra udlandet. Fagforbundet HK/Service er rasende, for de danske virksomheder er ikke længere i bekneb for kvalificeret IT-arbejdskraft, mener forbundet. Udlændingestyrelsen undersøger sagen.

Selv om arbejdsløsheden blandt IT-folk er stigende herhjemme, fortsætter Udlændingestyrelsen med at udstede specielle job-tilladelser til billige IT-folk fra især Østeuropa og Asien, skriver fagbladet HK/Service.

Ordningen med de særlige job-tilladelser - de såkaldte jobkort - blev sat i værk på et tidspunkt, da det danske erhvervsliv var i bekneb for videnstunge IT-medarbejdere.

Men sådan er det ikke længere, skriver HK/Service. Tal fra Arbejdsmarkedsrådet for Storkøbenhavn viser nemlig, at virksomhederne ikke længere har svært ved at skaffe kvalificeret IT-arbejdskraft herhjemme.

Det betyder, at Udlændingestyrelsen i nu fem måneder har bibeholdt en jobkort-ordning, der reelt ikke er brug for, mener HK, der længe har kæmpet imod ordningen.

Kort uddannelse og lav løn

Flere af IT-eksperter, der kom til landet på jobkort i løbet af årets første tre måneder, har kun en tre-årig bachelor-uddannelse med i bagagen og mere end halvdelen har en månedsløn på under 30.000 kroner om måneden.

Det er langt under de 55.000 kroner, der i Skatteministeret er fastsat som minimumsgrænsen for en udenlandsk ekspert, skriver HK/Service.

- For os ser det ud, som om Udlændingestyrelsen holder hånden over et erhvervsliv, som åbenbart vil have muligheden for at importere billig arbejdskraft på trods af, at IT-branchen i Danmark er i krise og arbejdsløsheden har nået et meget højt nivau, siger sektorformand i HK/Service, Karin Retvig, til bladet.

Udlændingestyrelsen evaluerer i øjeblikket jobkort-ordningen og ønsker derfor ikke at kommentere kritikken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S