Outsourcing giver millionoverskud til CSC

CSC Danmark har i løbet af året markeret sig som det førende IT-selskab inden for outsourcing i Danmark. Det gav i sidste regnskabsår et overskud på knap 100 millioner kroner ud af en omsætning på to milliarder.

Gang på gang har CSC det seneste år været førstevalg, når danske virksomheder skulle outsource IT. Det gav i regnskabsåret 2002/2003 selskabet en nettoomsætning på knap to milliarder kroner og et overskud på knap 100 millioner kroner.

Det svarer til, at omsætningen steg 4,2 procent i forhold til året før, mens overskuddet med 99 millioner kroner blev 44 millioner kroner mindre.

De virkelige resultater af de mange outsourcingaftaler lader altså vente på sig, men alligevel er CSC's administrerende direktør, Ingelise Bogason, en glad kvinde.

- Sammenlignet med den generelle markedsudvikling er resultatet tilfredsstillende. Specielt har CSC haft en meget markant succes inden for salg af outsourcing-ydelser til store private virksomheder som PFA, TDC og ISS, siger hun.

En undersøgelse viste i marts, at CSC var det mest vindende IT-selskab af EU-udbud i 2002, hvor selskabet vandt 12 af de 122 offentlige ordrer, der kom i udbud i Danmark. Siden da har CSC Danmark offentliggjort store outsourcing-aftaler med Tryg og svenske Vin & Sprit.

CSC Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning2.0081.970
Resultat af primær drift (EBIT)120136
Resultat før skat 133195
Resultat99143
Egenkapital757658
Antal ansatte1.6671.705
De mange nye outsourcingopgaver får, ifølge CSC, først fuld effekt i indeværende regnskabsår, hvor aftalerne giver selskabet mere end 300 nye ansatte.

Ingelise Bogason forventer, at CSC vokser inden for outsourcing af IT-infrastrukturen i private virksomheder og i den finansielle sektor. På trods af væksten forventes resultatet at ligge på niveau med dette års resultat.

CSC Danmark har dermed udviklet sig langt, siden det tidligere statslige Datacentralen i 1996 blev privatiseret. Med de 300 nye ansatte når CSC op på 2.000 ansatte, heriblandt 183 medarbejdere, som CSC i april overtog fra TDC i forbindelse med en outsourcing-aftale til en værdi af mere end en halv milliard kroner.

CSC har på verdensplan en omsætning på 95 milliarder kroner og 90.000 ansatte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job