Nokia fyrer tusindvis af medarbejdere

Den finske mobilgigant Nokia fyrer for anden gang i år flere tusinde medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Så sker det igen.
 
Nokia iværksætter en stor plan, der betyder lukninger og fyringer.
 
Denne gang går det først og fremmest ud over Nokias fabrik i den rumænske by Cluj.
 
Ifølge Nokia kan det bedre betale sig at producere telefonerne i Asien, og derfor vælger selskabet at lukke den rumænske fabrik ved årets udgang. Manøvren betyder, at 2.200 medarbejdere mister jobbet.
 
Derudover er Nokia i gang med en større omlægning, som koster yderligere 1.300 ansatte jobbet. Det sker som følge af en omlægning af produktionen i Finland, Mexico og Ungarn.
 
"Vi ser solide fremskridt mod vores strategi, og med disse planlagte ændringer vil vi komme ud som en mere dynamisk, smidig og effektiv udfordrer," siger Nokia-topchef Stephen Elop.
 
"Vi bliver nødt til at tage smertefulde, om end nødvendige, skridt for at tilpasse vores arbejdsstyrke og vores aktiviteter med vores vej fremad," lyder det videre fra Stephen Elop i en pressemeddelelse.
 
Nokia er presset
Det er anden gang i år, at Stephen Elop afskediger tusindvis af medarbejdere. I april skar Stephen Elop også dybt i organisationen, og det medførte blandt andet, at Nokia lukkede sin danske udviklingsafdeling med næsten 1.000 ansatte.
 
Dengang fyrede Nokia i alt 4.000 ansatte, mens yderligere 3.000 medarbejdere, der udviklede Symbian-systemet, blev overflyttet til Accenture.

De mange fyringer kommer, fordi Nokia i øjeblikket er hårdt presset.

Selskabet er stadig verdens største mobilproducent, men Nokia har tabt store markedsandele på det attraktive og hurtigt voksende smartphone-marked.

I juli passerede både Apple og Samsung det finske selskab målt på antal solgte smartphones.

Nokias salg af smartphones gik tilbage i et ellers stærkt voksende marked.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S