Skat banker i bordet: Vil mødes med CSC's topchef

Topchef hos Skat vil kun mødes med Carsten Lind, der kommer sin nordiske chef for public sector til undsætning.

Artikel top billede

Skats koncerndirektør, Jesper Skovhus Poulsen, finder det "formålsløst" at deltage i møder, hvor forskellige grupperinger af CSC-medarbejdere fremlægger "mere eller mindre realistiske milepælsplaner" og laver aftaler, som siden afmeldes.

Derfor kræver topembedsmanden møde på "højeste niveau" i sagen om et 200 millioner kroner dyrt it-system til Skat, der er kørt af sporet.

Det fremgår af en mail fra august til topchef Carsten Lind fra CSC, som Computerworld tidligere har offentliggjort. Du kan læse mailen her

Carsten Lind føler åbenlyst behov for at komme sin chef for public sector, Jens Schmidt, til undsætning, viser en anden mail.

"Jeg anser nu Jens Schmidt der er ny Nordisk Direktør for vores Public Sector og medlem af direktionen som værende højeste niveau og ikke nogen medarbejder," skriver Carsten Lind til Skats koncerndirektør i den anden mail.

Det direkte svar på koncerndirektør Jesper Skovhus Poulsens mail er sendt små to timer efter. 

Ud over at forsvare sin nordiske chef, lader CSC's topchef dog også forstå, at han selv vil mødes med Skats chef, som han har ønsket.

Desuden forklarer Carsten Lind at det forhold, at han ikke har deltaget i nogle omtalte møder, ikke afspejler, hvorvidt sagen har høj prioritering hos CSC.

Læs interview med CSC-chef om forholdet til Skat her.

Læs hele mailen fra Carsten Lind

Her er mailen sendt fra CSC´s administrerende direktør, Carsten Lind, til Skats koncerndirektør Jesper Skovhus Poulsen, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Mail 15. august 10:45

Fra: Carsten Lind
Til: Jesper Skovhus Poulsen 

Kære Jesper,

Jeg anser nu Jens Schmidt der er ny Nordisk Direktør for vores Public Sector og medlem af direktionen som værende
højeste niveau og ikke nogen medarbejder. Jens rapporterer til undertegnede og har som sagt ansvaret for vores forretninger i Puclic.

Endvidere vil Erik Hechmann der er nyansat Projekt Direktør fremadrettet og i partnerskab med Jens Schmidt involvere sig i projekternes gennernførsel.
 

Saledes er det forhold at jeg ikke deltager på statusmøder absolut ikke noget udtryk for du og skat ikke har toppriontet. Lad os gerne tage overordnet opfølgningsmøde snarest efter dagens operationelle møde, herunder afklare governance.
 

Best Regards
CARSTEN LIND
Vice President & COO Nordic Region, CEO Denmark
CSC 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job