Microsoft pumper nye milliarder i udvikling

Microsoft pumper yderligere 3,5 milliarder kroner i sin udviklings-afdeling, der nu har 45 milliarder kroner at lege med alene i år. Udvikling er helt afgørende for succes i fremtiden, mener selskabet, der venter at ansætte 5000 nye medarbejdere i år.

Microsoft har besluttet at pumpe yderligere 3,5 milliarder kroner i selskabets udviklings- og forskningsbudget, der dermed bliver på 45 milliarder kroner i år.

Med budgetforhøjelsen vil Microsoft blandt andet hyre flere folk i et højere tempo end hidtil og sætte fokus på udviklingen af nye produkter, skriver Financial Times.

Det kommer, samtidig med, at analytikerne forventer, at Microsofts vækstrater i år for første gang kommer under ti procent.

Programmer skal knyttes tættere sammen

Det ændrer dog ikke på, at Microsoft er overbevist om, selskabet fortsat kun befinder sig i de tidligere stadier, når det handler om at udvikle software til fremtidens brugere.

Det gør det vigtigt at satse på udvikling og forskning, argumenterer Microsoft-stifter Bill Gates.

Blandt de udviklingsemner, som Microsoft arbejder med, er softwareprodukter til tale-genkendelse samt forskellige metoder til at integrere programmer mere effektivt. I første omgang handler det blandt andet om at koble Office-produkterne tættere sammen med Windows-styresystemet.

Manglen på nye store produkter, der kan være motoren i en ny vækstcyklus, har været et problem for Microsoft i et stykke tid og gjort selskabet sårbart over for konkurrencen fra blandt andet open source-software.

Microsoft sætter nu blandt andet sin lid til næste version af Windows-styresystemet, Longhorn, der ventes i butikkerne i løbet af 2005, mens de første testversioner ventes offentliggjort til næste år.

Microsoft forventer at ansætte op til 5000 nye medarbejdere i år. I udgangen af juni beskæftigede Microsoft 54.500 medarbejdere.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job