Hacker-marked for stjålne data er blevet hacket

Et online-marked, hvor der handles med stjålne data og ulovlig adgang til hackede websites, er blevet kapret af rivaliserende hackergruppe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En hackergruppe ved navn d33ds er brudt ind på et e-handelssite, hvor der handles med uautoriseret adgang til højtprofilerede websites og data.

Dette ulovlige online-marked er tidligere blevet brugt til at sælge data, stjålet fra websites tilhørende USA's hær, forsvarsministerium, South Carolina National Guard og andre institutioner.

Ejeren er en hacker, der kalder sig Srblche, som tidligere har udbudt services såsom at kompromittere servere efter kundernes ønsker.

Srblche menes at være fra Kuwait, oplyser Rob Rachwald, der er chef for sikkerhedsstrategi hos Imperva.

"Vi sporede hans Facebook-profil," fortæller Rachwald.

Folk i hacker-community'et har tidligere beskyldt Srblche for at have stjålet andres værktøjer fra undergrundsfora og forsøgt at tjene på dem. Det kan være derfor, d33ds har angrebet ham.

"Enhver, der er villig til at betale for disse services, må være lige så tåbelig, som han er," skriver d33ds i sin annoncering af angrebet mod Srblches online-katalog.

Gruppen har offentliggjort information om serveren, Srblches kunders kodeord og endda hans administrative adgangskode. Det står ikke klart, hvordan angrebet foregik, men Impervas analytikere mener, at gruppen kan være brudt ind via en anden applikation på samme server.

"Det var også d33ds, der hackede RankMyHack.com. Det var sådan, Rankmyhack blev kompromitteret," skriver firmaet i et blogindlæg.

RankMyHack er et website, der tildeler point for succesfulde hackerangreb, alt efter hvor stor eller vigtig målet var. Hackerne konkurrerer således om at stå øverst på denne pointtavle.

Imperva kender ikke til nogen tilfælde, hvor stjålne informationer solgt af Srblche faktisk er blevet brugt i et angreb mod en organisation. Det er dog ikke til at vide med sikkerhed, da hackere ikke nødvendigvis praler offentligt med deres succesfulde angreb, påpeger Rachwald.

Når en hacker bliver hacket, er der en høj sandsynlighed for, at der i kølvandet vil blive offentliggjort følsomme oplysninger fra virksomheder.

For at undgå at ende i den situation er der flere forskellige forholdsregler, organisationer kan tage. Man kan regelmæssigt søge på Google efter antydninger af sårbarheder ved sine websites. Det er almindelig praksis for hackere. Man bør også teste sine websites med en sårbarhedsskanner og installere en webapplikations-firewall, råder Rachwald.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S