Dynamiske skemaer på gymnasier

IT-selskabet Marcom har solgt et system til syv gymnasier, som tillader løbende ændringer i skoleskemaet. Både elever og deres forældre kan følge med på internet.

Så er det ved at være slut med det gammeldags, trykte skoleskema, som bliver udleveret til eleverne, inden de tager hul på et nyt skoleår.

Fremtiden byder i stedet på dynamiske skemaer, som kan opdateres løbende og er tilgængelige på internet.

Det mener IT-selskabet Macom, der udvikler værktøjer til projektstyring. Selskabet har solgt et system til skemaplanlægning til foreløbig syv gymnasier, alle i hovedstadsområdet. De har tilsammen 4000 elever.

Macom finder det nødvendigt med mere fleksible skemaer, fordi de kan tage højde for kurser, sygdom og temadage. Ifølge Ritzaus Bureau forventer selskabet, at alle gymnasier vil anvende sådan et system fra 2005, når en ny gymnasiereform træder i kraft med krav om mere projektarbejde.

Macoms system gælder dog ikke kun skemalægning. Systemet giver også gymnasierne administrativ hjælp, da det holder styr på lærernes timer.

På de danske folkeskoler kæmper kommuneleverandøren KMD med sit skemaplanlægningssystem, Matrix, mod det lille selskab Tabulex fra Jyllinge på Sjælland.

Macom, der ligger i København, er heller ingen kæmpeforretning. Sidste år beskæftigede selskabet fire medarbejdere og havde et overskud på knap 400.000 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere