Worldcom udelukket fra offentlige ordrer

Worldcom har ikke tilstrækkelig etik og intern kontrol til at arbejde for offentlige myndigheder i USA. Det offentlige kan dog ikke straffe det skandaleramte teleselskab.

Det skandaleramte teleselskab Worldcom, der arbejder på at komme ud af sin betalingsstandsning, fik et nyt slag over fingrene i går.

Da besluttede de amerikanske myndigheder, der koordinerer offentlige indkøb, at Worldcom ikke længere må levere teleydelser til det offentlige.

General Services Administration, som myndigheden hedder, konkluderer slet og ret, at Worldcom "mangler den fornødne interne kontrol og forretningsetik".

Det er ellers ikke mere end et par måneder siden, at Bush-regeringen højst overraskende tildelte Worldcom en ordre på 300 millioner kroner på at opbygge et midlertidigt mobilnetværk i Irak.

Den ordre var ikke kun opsigtsvækkende, fordi tidligere Worldcom-chefer er sigtet for at have pumpet regnskaber med omkring 70 milliarder kroner. Worldcom har heller aldrig tidligere bygget sit eget mobilnetværk.

Nu er det foreløbig slut med den slags kontrakter, men Worldcom, der i dag markedsfører sig som MCI, har 30 dage til at klage over beslutningen.

I denne uge anklagede amerikanske konkurrenter Worldcom for at svindle med grossistafregningen mellem selskaber. Udelukkelsen er derimod baseret på General Services Administrations egen undersøgelse, som har stået på et par måneder.

Worldcom vurderer, at udelukkelsen ikke betyder meget for selskabet på kort sigt, fordi den ikke berører eksisterende ordrer. Men den er et slag mod Worldcom-chefen Michael Capellas bestræbelser på at rense selskabets navn.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura