Worldcom udelukket fra offentlige ordrer

Worldcom har ikke tilstrækkelig etik og intern kontrol til at arbejde for offentlige myndigheder i USA. Det offentlige kan dog ikke straffe det skandaleramte teleselskab.

Det skandaleramte teleselskab Worldcom, der arbejder på at komme ud af sin betalingsstandsning, fik et nyt slag over fingrene i går.

Da besluttede de amerikanske myndigheder, der koordinerer offentlige indkøb, at Worldcom ikke længere må levere teleydelser til det offentlige.

General Services Administration, som myndigheden hedder, konkluderer slet og ret, at Worldcom "mangler den fornødne interne kontrol og forretningsetik".

Det er ellers ikke mere end et par måneder siden, at Bush-regeringen højst overraskende tildelte Worldcom en ordre på 300 millioner kroner på at opbygge et midlertidigt mobilnetværk i Irak.

Den ordre var ikke kun opsigtsvækkende, fordi tidligere Worldcom-chefer er sigtet for at have pumpet regnskaber med omkring 70 milliarder kroner. Worldcom har heller aldrig tidligere bygget sit eget mobilnetværk.

Nu er det foreløbig slut med den slags kontrakter, men Worldcom, der i dag markedsfører sig som MCI, har 30 dage til at klage over beslutningen.

I denne uge anklagede amerikanske konkurrenter Worldcom for at svindle med grossistafregningen mellem selskaber. Udelukkelsen er derimod baseret på General Services Administrations egen undersøgelse, som har stået på et par måneder.

Worldcom vurderer, at udelukkelsen ikke betyder meget for selskabet på kort sigt, fordi den ikke berører eksisterende ordrer. Men den er et slag mod Worldcom-chefen Michael Capellas bestræbelser på at rense selskabets navn.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks