SCO forlanger 4.500 kr. per Linux-processor

Amerikanske SCO vil have, at alle, som bruger Linux på servere, skal betale 4.500 kroner per processor i serveren til firmaet. Det er prisen for den kode i Linux, som SCO mener at eje.

SCO har nu meldt klart ud, hvad firmaet vil have, at Linux-brugerne skal betale for den kode, som de ifølge SCO bruger uden tilladelse:

699 dollar eller cirka 4.500 kroner per processor i hver server.

Det er samme pris, som SCO forlanger for sin kommercielle Unix, Unixware. Indtil videre har SCO kun sat pris på servere, men firmaet vil også have penge fra dem, som bruger Linux på stationære pc'er. Beløbet er bare ikke besluttet endnu.

Det nye produkt kaldes for SCO Intellectual Property License for Linux. Det blev annonceret bare en dag efter, at Red Hat havde sagsøgt SCO.

- Licensen giver dig ret til at køre produktet. Du kan ikke se kildekoden, og du kan ikke komme med forslag til ændringer, siger Blake Stowell, der er talsmand for SCO.

Han afviser, at SCO's nye licens er i direkte modstrid med Linux' GPL-licens (General Public License), der ellers siger, at Linux' open-source kode ikke må blandes med privat-ejet kode. Stowell siger, at den nye licens kører ved siden af.

Ifølge SCO's beskrivelse af produktet bliver kunder, som køber licensen, friholdt for tidligere og fremtidige krav i forbindelse med misbrug af SCO's copyright i Linux-distributionerne.

Den meget omdiskuterede sag startede i marts måned, da SCO krævede en milliard dollar i erstatning fra IBM, fordi IBM angiveligt havde brugt noget af SCO's kode i sine produkter uden tilladelse. Siden har SCO meddelt, at firmaet også kan sagsøge alle Linux-brugerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S