Accenture får ny dansk direktør

Et af landets største konsulentfirmaer med fokus på IT, Accenture, sætter en 36-årig cand.merc'er i direktørstolen. Jakob H. Kraglund lover fokus på outsourcing.

36-årige Jakob H. Kraglund overtager posten som administrerende direktør for Accenture i Danmark, når Thomas Hartwig efter 13 år forlader posten 1. september.

Jakob H. Kraglund har været i konsulentfirmaet i næsten hele Thomas Hartwigs regeringsperiode, for han kom til som næsten nyuddannet.

På det seneste har han blandt andet haft ansvaret for de offentlige kunder. Jakob H. Kraglund kan således bryste sig af at være manden bag, at Accenture har vundet både lønadministrationen for Københavns Kommune og driften af apotekerforeningens IT-selskab Datapharm - hvis ellers apotekerne godkender aftalen ved en urafstemning.

Netop outsourcing bliver et område, som den nye Accenture-direktør vil holde i fokus.

- Vi vil se, at outsourcing vil strække sig langt videre end at lægge eksempelvis driften af ens it-system ud til en ekstern leverandør for at spare på IT-udgifterne. Mange andre områder har et stort potentiale for forbedring, og her kan outsourcing være et godt instrument til at sikre, at det realiseres, siger den nye Accenture-direktør.

Accenture, som har fokuseret målrettet på IT-rådgivning, har i dag 400 medarbejdere i Danmark. Selskabet har oplevet en voldsom vækst, og Jakob H. Kraglund mener at kunne fortsætte den med fokus på netop outsourcing og forretningsprocesser, selv om han erkender, at konsulentbranchen ikke oplever sin bedste tid netop nu.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S