Apple skal levere første super-cluster

Inden længe blander Apple sig i det lille antal computer-producenter, der leverer super-computere baseret på klyngeteknologi. Et amerikansk universitet har bestilt 1100 Power Mac G5-computere, der nu skal kobles sammen til en stor klyngecomputer, der bliver den første med Apple-logoet på.

Der kommer til at stå Apple bag på en af verdens kommende supercomputere.

Den polytekniske anstalt på universitetet i den amerikanske delstat Virginia har bestilt 1100 Power Mac G5-computere, der skal bygges sammen og anvendes som del af en supercomputer.

Computeren skal bygges efter cluster-princippet, hvor mange mindre computeres samlede regnekraft kobles sammen til én stor maskine.

Tæt samarbejde med Apple

Universitetet har arbejdet på clusteren i flere måneder i tæt samarbejde med Apple, der i sidste måned lod de første af de pågældende computere løbe ud af samlebåndet.

Det er planen, at den nye cluster skal stryge direkte ind på listen over verdens allerstørste klyngecomputere, hvor der for tiden ikke findes Mac-baserede kandidater.

Mac-clusteret skal anvendes til komplicerede udregninger inden for blandt andet nanoteknologi, kemi, aerodynamik og molekylær statistik.

Computerne vil blive forbundet ved hjælp af 24 højhastigheds Infiband-switche. Clusteret vil desuden anvende flere Gigabit Ethernet-switche.

Udviklingen af klynge-teknikken har gjort fået prisen på supercomputere til at falde markant, mens en række computer-producenter for alvor er begyndt at fokusere på teknikken.

Amerikanske Dell er i dag blandt de førende, når det gælder om at sælge klyngecomputere til uddannelses-institutioner.

Den store ordre fik tidligere på ugen Apple til at meddele flere kunder, at deres bestilling på en dobbelt-processor Power Mac G5 vil blive forsinket, fordi Apple for tiden fokuserede på at levere til visse uddannelses-institutioner.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,