Mød Computerworlds mange nye bloggere og blogs

Holdet af Computerworld-bloggere er blevet udvidet markant, og der er samtidig blevet oprettet nye blogs som ERP-bloggen og Outsourcing-bloggen. Få overblikket over alle vores blogs og bloggere her.

Artikel top billede

Computerworlds journalister skriver året rundt artikler om alt fra sikkerheds-trusler til regnskabs-rod og bredbånds-hastigheder.

Hensigten er at komme så bredt omkring, at alle vores i forvejen indsigtsfulde læsere får et solidt nyhedsoverblik og perspektiver på de aktuelle sager i form af interviews, analyser og rapportager.

Nogle gange er den bedste måde at skabe indsigt på dog at lade eksperterne selv komme direkte til orde.

Det gør vi via klummer og blogs - og specielt det sidste har vi haft fokus på at forbedre i de seneste måneder.

Vi har derfor udvidet antallet af udvalgte Computerworld-bloggere og -blogs.

Alle brugere af Computerworld har mulighed for at deltage i debatten - og kan også selv oprette indlæg på siden computerworld.dk/brugerblog/ny.

Ønsker man at følge vores udvalgte bloggere, er her en lille introduktion til nogle af de nyeste:

Outsourcing, ERP og mobilitet

Outsourcing-bloggen skrives af Capgemini-rådgiverne Anders Høegh-Guldberg og Ole Samuelsen.

Bloggen fokuserer på muligheder og udfordringer i forbindelse med it-outsourcing og -offshoring.

Lige nu er der eksempelvis et aktuelt blogindlæg med titlen "Er den danske programmør død?" hvor Ole Samuelsen søger et svar på, om den øgede brug af outsourcing i den danske it-branche betyder, at den danske programmør er en uddøende race?

Peter Kreiner, der er Business specialist i NNIT og ekspert inden for Enterprise Arkitektur, IT Governance og mobile-løsninger, har på ERP-bloggen lige nu fokus på mobility i forhold til ERP-systemer.

Og nu vi er ved mobility - en af tidens store trends - så har vi naturligvis også allieret os med et par dygtige app-udviklere.

Apps-bloggen skriver Philip Bruce og Ole Gammelgaard fra udviklingshuset Shape om app-udvikling til forskellige mobile platforme.

Vækst, ledelse og innovation

Der er også fokus på de lidt mere ledelses-betonede emner. Forsker og underviser på Aalborg Universitet, Reimer Ivang, har eksempelvis lige nu på Executive-bloggenet indlæg om læren af De Gule Siders konkurs.

Vi har også oprettet Vækst-bloggen, hvor Grimur Lund, formand for den nordjyske paraplyorganisation BrainsBusiness, blogger om kunsten at skabe vækst.

Gigant-bloggen skriver verdens største it-virksomheder om, hvordan verdenen ser du fra deres side af skrivebordet.

Senest kommer IBM Danmarks innovationschef, Anders Quitzau, med en opfordring til, at man skaber et 'open data' initiativ for bedre at kunne udnytte de uanede muligheder for innovation og vækst gemt i den offentlige sektors data.

CTO-bloggen skriver Carsten Rasmussen, Chief Technology Officer i Capgemini Danmark, lige nu om debatten om e-mailens død.

Privacy og IPR

Der er også vores blog om immaterialrettigheder (IPR), hvor Preben Kjær Kristensen skriver, at patenter er noget, fanden har skabt.

Privacy-bloggen kan du læse om privacy og persondatabeskyttelse - og deltage i debatten om de udfordringer og muligheder, der ligger i denne del af vores it-samfund.

Og så har vi jo slet ikke nævnt alle de etablerede Computerworld-blogs - eksempelvis den lidt mere skæve Bagside-bloggen, bloggen It-advokaten om juridiske it-problemstillinger og Podbloggen, hvor der fokus på alt fra gizmos og gadgets til software-lækkerier og teknologiske tendenser.

Du får overblikket over de seneste blogs og klummer på siden computerworld.dk/blogs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S