Mozilla genudgiver Firefox 9

En fejlrettelse i version 9 gav nedbrud, så dagen efter udkom Firefox 9.0.1.

Computerworld News Service: Dagen efter udgivelsen af Firefox 9 frigav Mozilla en opdateret version uden den rettelse, der i mellemtiden havde fået browseren hos visse brugere på både Mac, Linux og Windows til at crashe.

Mozilla frigav onsdag Firefox 9.0.1, hvilket fik en bruger til at frygte, at der var ugler i mosen, fordi opdateringen kom lige i hælene på version 9.

"Jeg ser link til Firefox 9.0.1, hvorfor bliver den udgivet nu? Er det svindel?" spørger en bruger, der identificerer sig selv som "hclarkjr" på et af Mozillas supportfora.

Også i andre debattråde bliver der spurgt om, hvorfor Mozilla så hurtigt opdaterer Firefox.

Selvom Mozilla ikke udspecificerer i udgivelsesnoterne til 9.0.1, hvorfor det var nødvendigt at genudgive browseren, så oplyser udviklerne, at opdateringen skyldes rapporter om nedbrud hovedsagligt hos Mac-brugere, selvom også udgaverne på Linux og Windows var ramt.

"Vi byggede Firefox 9.0.1 efter at have fjernet rettelsen af fejl 708572," skriver Alex Keybl, der er projektleder for udvikling på Mozillas udgivelsesteam, på Bugzilla. "Vi har frigivet Firefox 9.0.1 til alle platforme. Selvom vi vurderer, at Windows i store træk går fri, så har vi besluttet også at opdatere til 9.0.1 på Windows."

Bugzilla er Mozillas database over ændringer og fejl.

Mozillas udviklere løste problemet ved blot at fjerne en rettelse, der tidligere var udført. Det var denne rettelse, der fik browseren til at crashe, hvis brugeren havde tilføjet visse værktøjslinjer.

Hasteopdateringen, der udkom onsdag, er den anden af slagsen fra Mozilla på de sidste 30 dage: 21. november udkom Firefox 8.0.1 for at løse et problem med mange nedbrud af browseren på Mac OS X. Årsagen til disse nedbrud viste sig at have noget at gøre med Apples opdatering af Java tidligere på måneden.

Brugere, som nåede at opgradere til Firefox 9 før udgivelsen af version 9.0.1, kan opdatere til nyeste version ved at gå ind i "Om Firefox" fra menuen "Firefox" på Mac eller ind i "Om Firefox" fra menuen "Hjælp" under Firefox-knappen på Windows, og her godkende installationen af den nye version.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S