Der er gode grunde til, at næste års pc’er bliver fænomenale: Her er, hvad du kan forvente af laptops årgang 2026

Både Intel, Apple og Qualcomm har stærke sager at præsentere i den nærmeste fremtid. Se, hvad det vil betyde for din kommende laptop.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Chips og processorer bliver bedre år for år. Det har været en nærmeste eviggyldig sandhed i tech-sektoren.

I 2026 er der dog gode grunde til at holde øje med, hvad der af på vej, da både Intel, AMD, Apple og Qualcomm har særdeles spændende komponenter på vej.

Det er komponenter, som ikke alene vil give et løft, hvad angår ydelse og driftstid, men som samtidig vil kunne rykke ved det, der kan udrettes med en bærbar computer.

Panter fra Intel

Selv om amerikanske Intel kan ligne en falleret kæmpe af og til, har selskabet et yderst spændende produkt på trapperne under kodenavnet ’Panther Lake.'

Der bliver tale om den første processor fremstillet med en spritny ’18A’ proces, hvor de enkelte transistorer er så små, at de måles i ’Ångstrøm’ fremfor nanometer. I praksis giver det potentiale til at levere 30 procent lavere strømforbrug i forhold til sin forgænger.

Intel anvender teknologien til at fremstille processorer med en ny arkitektur, hvor der loves 10 procent højere ydelse i enkelttråede opgaver og op til 50 procent højere ydelse, når hele processoren sættes i sving (multi-thread opgaver), som noteret af Toms Hardware.

På grafikfronten bliver Panther Lake-processoren også født med en ny ’Xe3’-arkitektur, hvor der loves at blive plads til 50 procent flere grafikenheder, 12 i alt, som tilsammen mere halvanden gange højere ydelse.

De første Panther Lake-processorer og -enheder forventes at blive introduceret i slutningen af 2025 med en bred lancering af enheder i begyndelsen af det nye år.

Intel ser dermed ud til før første gang i lang tid at gå ind i et år med en meget konkurrencedygtig platform.

AMD’s modsvar

Intels ærkerival, amerikanske AMD, har også en ny generation af processorer på trapperne til at gøre livet hedt for Intels nye kollektion.

Under kodenavnet ’Gorgon Point’ udvikler AMD en videreudvikling af den aktuelle Zen5-arkitektur, hvor der vil bydes på en fintunet variant af den eksisterende 300-serie.

Her vil der igen diskes op med op til 12 regnekerner, 24 regnetråde, mens frekvenserne forventes at løftes lidt, hvilket skulle udløse en lidt højere ydelse, som noteret af netmediet Wccftech.

Mens der altså kun udvides lidt på ydelsesfronten, findes der en interessant udvikling i serien, som forventes at blive tilbudt i en stribe mere prisvenlige alternativer i form af både Ryzen 5 og Ryzen 3 processorer i 400-serien.

Gorgon Points afløser, ’Medusa Point,' bliver dog den, der skal holdes nøje øje med, da der her rygtes om en spritny Zen6-arkitektur og -opbygning. Denne rygtes dog først at debutere omkring årsskiftet 2026/2027.

M-demonstration fra Apple

Mens Apple allerede nu har løftet sløret for sine nye M5-processor, er der med al sandsynlighed lagt op til, at dennes familie skal udvides med kraftige ’Pro’-og ’Max’ -medlemmer.

Apple har med sin aktuelle M5-processor vist en fremgang på 10-15 procent i almen ydelse og en tredjedel i grafisk ydelse, hvilket indikerer, at de stærkere M5-processorer vil kunne byde på lignende fremgang.

Den største fremgang ses på AI-fronten, hvor en revideret NPU, båndbredde og arkitektur kan give flere hundrede procents performance-løft i visse AI-opgaver.

Qualcomms mulige hit

Den anden store producent af ARM-baserede processorer til pc-verdenen brygger på en afløser til sin Qualcomm X Elite-processorer, som for snart halvanden år siden satte nye standarder for strømeffektivitet.

Med den kommende ’X2 Elite’-generation er der dog udsigt til langt stærkere chips og højere performance.

Det maksimale antal kerner rygtes at gå fra 12 til 18, mens en revideret fremstillingsteknik og -arkitektur tillader, at frekvenserne sættes i vejret.

Resultatet skulle blive op til 44 procent ydelse i enkelttråds-opgaver og 75 procents performance-løft, når alle kerner aktiveres, skriver Wccftech.

Dertil kommer en hurtigere ram igennem en bredere bus, hvilket baner vejen for langt højere AI-ydelse.

X2 Elite-processorerne forventes at få debut i anden halvdel af 2026.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S