Hackernes yndlingslegetøj kommer nu til Windows

Verdens hurtigst sælgende stykke forbrugerelektronik nogensinde kommer nu til Windows.

Det populære Xbox-tilbehør Kinect kommer nu til Windows, afslører Microsoft-boss Steve Ballmer på CES-messen i Las Vegas.

Kinect pustede nyt liv i Xbox-konsollen, så spil kan styres ved at danse rundt og vifte med armene i et forsøg på at konkurrere med Nintendo Wii, der storsolgte trods dårlig grafik - netop på grund af en intuitiv bevægelseskontrol.

Den lille sensor-dims er en kæmpe succes. Faktisk holder Kinect Guinness-rekorden for at være det hurtigst sælgende stykke forbrugerelektronik nogensinde. Microsoft solgte otte millioner enheder på bare 60 dage, da Kinect kom frem i november 2010.

Nu kommer Kinect så til Windows, og det er vel egentlig ikke så overraskende set i lyset af de vilde salgstal.

Et hit hos hackerne

Specielt fordi Kinect faktisk er blevet købt af rigtig mange, der ikke engang har en Xbox.

Nørderne fandt nemlig ud af, at de kunne lave mange sjove ting, hvis de tilsluttede dimsen til deres computer og lavede såkaldte hacks. De fik håndfri kontrol over pc'en i stil med Minority Report, brugte Kinect som 3D-kamera og meget mere.

I starten var Microsoft imod, men selskabet fik alligevel øjnene op for den kreative udnyttelse af hardwaren. Microsoft foretog en kovending og udgav en række udviklingsværktøjer til Windows, der kan bruges med Kinect.

Danmark forbigået

Hardwaren, der er tilpasset Windows og ikke Xbox, kommer allerede 1. februar i en række lande. Desværre ikke Danmark, men det burde nok være muligt at skaffe en fra enten Tyskland, Frankrig, Italien, England, Irland, Spanien, Australien, New Zealand, Japan, Mexico, Canada eller USA.

Prisen bliver 249 dollar i USA, oplyser Microsoft, hvilket svarer til knap 1.500 kroner.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos