Hackernes yndlingslegetøj kommer nu til Windows

Verdens hurtigst sælgende stykke forbrugerelektronik nogensinde kommer nu til Windows.

Det populære Xbox-tilbehør Kinect kommer nu til Windows, afslører Microsoft-boss Steve Ballmer på CES-messen i Las Vegas.

Kinect pustede nyt liv i Xbox-konsollen, så spil kan styres ved at danse rundt og vifte med armene i et forsøg på at konkurrere med Nintendo Wii, der storsolgte trods dårlig grafik - netop på grund af en intuitiv bevægelseskontrol.

Den lille sensor-dims er en kæmpe succes. Faktisk holder Kinect Guinness-rekorden for at være det hurtigst sælgende stykke forbrugerelektronik nogensinde. Microsoft solgte otte millioner enheder på bare 60 dage, da Kinect kom frem i november 2010.

Nu kommer Kinect så til Windows, og det er vel egentlig ikke så overraskende set i lyset af de vilde salgstal.

Et hit hos hackerne

Specielt fordi Kinect faktisk er blevet købt af rigtig mange, der ikke engang har en Xbox.

Nørderne fandt nemlig ud af, at de kunne lave mange sjove ting, hvis de tilsluttede dimsen til deres computer og lavede såkaldte hacks. De fik håndfri kontrol over pc'en i stil med Minority Report, brugte Kinect som 3D-kamera og meget mere.

I starten var Microsoft imod, men selskabet fik alligevel øjnene op for den kreative udnyttelse af hardwaren. Microsoft foretog en kovending og udgav en række udviklingsværktøjer til Windows, der kan bruges med Kinect.

Danmark forbigået

Hardwaren, der er tilpasset Windows og ikke Xbox, kommer allerede 1. februar i en række lande. Desværre ikke Danmark, men det burde nok være muligt at skaffe en fra enten Tyskland, Frankrig, Italien, England, Irland, Spanien, Australien, New Zealand, Japan, Mexico, Canada eller USA.

Prisen bliver 249 dollar i USA, oplyser Microsoft, hvilket svarer til knap 1.500 kroner.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S