Nu får du snart adgang til Google TV

Efter et meget langt tilløb har Sony besluttet at sælge en medieafspiller og en Blu-Ray-afspiller med indbygget Google TV. Det giver din fladskærm nye funktioner.

Så er Google TV endelig på vej til Danmark.

Google lancerede første gang konceptet i 2010, og det blev udråbt til at revolutionere vores fladskærme.

Sådan er det ikke helt gået, og Google TV er stødt ind i problemer i USA. Det vender vi tilbage til.

Selve Google TV er et stykke software, der forvandler din fladskærm til et internet-tv. Det får ganske enkelt onlinefunktioner som browser og søgefunktion.

Den nyeste version af Google TV gør det muligt at se tv, mens du har åbne websider eller apps aktiveret på skærmen.

Der er omkring 2.000 apps fra Android Marked, der fungerer med tv-platformen, og der findes 50 apps, som er designet og særligt optimeret til tv-mediet.

Klar til juni

Sony stod bag den første officielle fladskærm med Google TV indbygget, mens Logitech har produceret en boks kaldet Revue, der kunne give dit nuværende fjernsyn samme funktionalitet.

Produkterne er dog aldrig nået til Danmark, men nu er Sony i stedet klar med netværksmedieafspilleren NSZ-GS7 og Blu-ray-afspilleren NSZ-GP9, som har indbygget Google TV.

De to afspillere leveres med en fjernbetjening, der er udstyret med en berøringsfølsom skærm, et fuldt baggrundsoplyst tastatur, en bevægelsessensor og en mikrofon til stemmekontrol.

Du kan dog ikke snakke dansk med fjernbetjeningen - i stedet må du hive dine bedste engelske gloser frem og nok stramme dig lidt mere an end Villy Søvndal, hvis du gerne vil styre tv'et med din stemme.

Netværksmedieafspilleren NSZ-GS7 er parat til salg i juni til 1.600 kroner, mens vi må vente på Blu-Ray-afspilleren NSZ-GP9 til efter sommerferien. Den koster 2.600 kroner.

Ingen revolution

Google TV har ikke haft den store succes i USA, hvor det i første omgang har været lanceret.

Flere websider med videoindhold har langt fra været begejstret for Googles påfund og valgt at blokere for tv-platformen, og det har hæmmet konceptet med at surfe og se onlinevideo på fladskærmen i stuen.

Desuden har Logitech ikke haft den store succes med Google TV-boksen Revue.

Den har ikke solgt godt og fungerede desuden elendigt, da vi testede.

For nylig kaldte Logitech selv boksen for "en fejl" og vil ikke producere en efterfølger til Revue.

Umiddelbart så tv-platformen ud til at være på vej i kisten, men låget er ikke blevet lukket helt.

Senest har blandt andre LG og Samsung valgt at støtte op om Google TV. Og nu er Sony snart klar med de nye afspillere, der bringer Google TV ind på din nuværende fladskærm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S