Nu får du snart adgang til Google TV

Efter et meget langt tilløb har Sony besluttet at sælge en medieafspiller og en Blu-Ray-afspiller med indbygget Google TV. Det giver din fladskærm nye funktioner.

Så er Google TV endelig på vej til Danmark.

Google lancerede første gang konceptet i 2010, og det blev udråbt til at revolutionere vores fladskærme.

Sådan er det ikke helt gået, og Google TV er stødt ind i problemer i USA. Det vender vi tilbage til.

Selve Google TV er et stykke software, der forvandler din fladskærm til et internet-tv. Det får ganske enkelt onlinefunktioner som browser og søgefunktion.

Den nyeste version af Google TV gør det muligt at se tv, mens du har åbne websider eller apps aktiveret på skærmen.

Der er omkring 2.000 apps fra Android Marked, der fungerer med tv-platformen, og der findes 50 apps, som er designet og særligt optimeret til tv-mediet.

Klar til juni

Sony stod bag den første officielle fladskærm med Google TV indbygget, mens Logitech har produceret en boks kaldet Revue, der kunne give dit nuværende fjernsyn samme funktionalitet.

Produkterne er dog aldrig nået til Danmark, men nu er Sony i stedet klar med netværksmedieafspilleren NSZ-GS7 og Blu-ray-afspilleren NSZ-GP9, som har indbygget Google TV.

De to afspillere leveres med en fjernbetjening, der er udstyret med en berøringsfølsom skærm, et fuldt baggrundsoplyst tastatur, en bevægelsessensor og en mikrofon til stemmekontrol.

Du kan dog ikke snakke dansk med fjernbetjeningen - i stedet må du hive dine bedste engelske gloser frem og nok stramme dig lidt mere an end Villy Søvndal, hvis du gerne vil styre tv'et med din stemme.

Netværksmedieafspilleren NSZ-GS7 er parat til salg i juni til 1.600 kroner, mens vi må vente på Blu-Ray-afspilleren NSZ-GP9 til efter sommerferien. Den koster 2.600 kroner.

Ingen revolution

Google TV har ikke haft den store succes i USA, hvor det i første omgang har været lanceret.

Flere websider med videoindhold har langt fra været begejstret for Googles påfund og valgt at blokere for tv-platformen, og det har hæmmet konceptet med at surfe og se onlinevideo på fladskærmen i stuen.

Desuden har Logitech ikke haft den store succes med Google TV-boksen Revue.

Den har ikke solgt godt og fungerede desuden elendigt, da vi testede.

For nylig kaldte Logitech selv boksen for "en fejl" og vil ikke producere en efterfølger til Revue.

Umiddelbart så tv-platformen ud til at være på vej i kisten, men låget er ikke blevet lukket helt.

Senest har blandt andre LG og Samsung valgt at støtte op om Google TV. Og nu er Sony snart klar med de nye afspillere, der bringer Google TV ind på din nuværende fladskærm.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS