StarOffice får filformat i XML

Det gratis kontorprogram StarOffice fra Sun vil i næste version 6 benytte XML som filformat. Det giver et åbent og fleksibelt miljø for udviklere.

XML i StarOffice

Sun's StarOffice er en Open Source suite af kontorprogrammer med tekstbehandling, regneark og databaseprogrammer. Programpakken findes til Solaris, Windows, Linux og MacOS. Version 5.2 af programmet er blevet downloadet 4,12 millioner gange siden det blev frigivet i juni 2000. Godt halvdelen af brugerne findes på Linux-platformen, mens resten er fordelt på Windows og Solaris, som er Sun Microsystems UNIX-variant.

I næste version af programmet, nummer 6 i rækken, vil Sun i programpakken definere sine filformater i XML. XML-specifikationen til StarOffice blev lanceret i oktober sidste år, og den er siden diskuteret og videreudviklet i open source miljøet. Nyhedstjenesten ZDnet citerer produktchef Venkatesan fra StarOffice, for at version 6 kommer i anden halvdel af 2001.

Ved at bruge XML bliver det lettere at importere og eksportere filer mellem forskellige programmer. Det bliver lettere at dele informationer på tværs af applikationer, og det vil minimere behovet for at gemme filer i alle mulige formater. XML-filformatet skal afløse de gamle binære filformater, så der bruges en åben standard for kontordokumenterne. XML, DTD'erne (Document Type Declarations) og de andre værktøjer er standardiserede, så de giver en god baggrund for udforme åbne filformater. Der udvikles XML-formater til de forskellige typer af dokumenter og objekter, som samtidig kan genbruges på tværs af applikationer. Således bliver den samme definition af en tabel brugt i både tekstdokumenter og i regneark, så de er fuldstændig kompatible.

Specifikationerne til StarOffice og XML-filformatet findes på webstedet: http://www.openoffice.org, hvor selve XML-projektet har adressen: http://xml.openoffice.org/.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S