En af Danmarks største virksomheder inden for arbejdsmarkeds-pension, Pensiondanmark, er klar med den officielle digitale signatur.
Det betyder, at de 460.000 danskere i 30.000 virksomheder, der har deres arbejdsmarkeds-pensionordning i Pensiondanmark, nu kan få adgang til deres pensionsoplysninger via internettet.
Indførelsen af signaturen betyder, at selskabets pensionskunder inden længe kan udfylde og underskrive bindende pensionsblanketter via internettet.
Kan spare tid og penge
Det kan spare både tid og penge og dermed gavne både medlemmerne og pensionsordningen, meddeler Pensiondanmark.
Trods de gode intentioner har danskerne indtil videre været skeptiske over for den digitale signatur, der leveres af TDC.
I begyndelsen af august havde blot omkring 28.000 danskere bestilt en signatur.
Rapporter har antydet, at tilbageholdenheden skyldes tøvende adfærd hos både myndigheder og danskere.
Det betyder, at danskerne venter på, at antallet af myndigheder, der tilbyder den digitiale signatur, stiger, mens myndighederne venter på, at flere brugere anskaffer sig en digital signatur.
TDC-signaturen blev lanceret i forbindelse med Told & Skats udsendelse af selvangivelsen til foråret.
Ud af 3,9 millioner modtagere af selvangivelsen bestilte 22.263 danskere en digital signatur, mens blot 7.000 aktiverede signaturen, så de kunne bruge den til at indberette deres skattetal.
Det er TDC's målsætning at udstede 350.000 signaturer inden næste forår.