Første overskud til Lucent i tre år

For første gang siden marts 2000 har den amerikanske producent af teleudstyr Lucent overskud. Det lyder på 644 millioner kroner. Lucent har fyret over 70.000 ansatte i de seneste tre år og vil ikke udelukke, at der vil komme røde tal i de kommende regnskaber.

For første gang i tre år er USA's største producent af teleudstyr, Lucent Technologies, kommet ud af et kvartal med sorte tal på bundlinien.

Selskabet ser dermed ud til at have stoppet sin nedtur, der har budt på million-tab i samtlige de 13 kvartaler, der er gået, siden IT-boblen brast i foråret 2000.

Lucent fik et overskud i sit fjerde regnskabskvartal - som traditionelt er årets bedste - på 644 millioner kroner. I det tilsvarende kvartal sidste år tabte Lucent 18 milliarder kroner.

Omsætning faldt ti procent

Overskuddet kommer, selv om Lucents omsætning faldt med 11 procent i forhold til samme periode sidste år.

Lucent har, siden nedturen begyndte, fyret flere end 70.000 medarbejdere og har nu 34.500 ansatte. Fyringerne er kommet, i takt med at efterspørgslen på Lucents produkter er faldet støt i de seneste tre år.

Omstruktureringen har nedbragt selskabets årlige omkostninger med 36 milliarder kroner og er nu stort set færdig, meddeler Lucent, som dog ikke udelukker, at næste kvartal også giver røde tal på bundlinien.

- Industrien står fortsat over for udfordringer, og i det nuværende marked er det sandsynligt, at vi vil se både opture og nedture på vores vej mod stabil profitabilitet. Men jeg tror, at vi har lagt det værste bag os, siger Lucents administrerende direktør, Patricia Russo.

Sammenlagt tabte Lucent fem milliarder i hele regnskabsåret, hvilket er en kraftig forbedring i forhold til forrige regnskabsår, hvor selskabet kom ud med et underskud på 76 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics