NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker

Ja, der ER sikkerhedsproblemer i Java, men de rammer ikke din NemID - hvis du blot husker at gøre noget selv, mener selskabet bag løsningen.

Artikel top billede

Læs også: Java er en bombe under din sikkerhed.
 
Nets, der står bag NemID, afviser, at der er sikkerhedsproblemer i krydsfeltet mellem Java og NemID, selv om virksomheden erkender, at antallet af angreb mod Java er massivt stigende.

"Vi mener, at vi har ramt den rigtige balance mellem brugervenlighed og sikkerhed med den nuværende løsning," fortæller Ulrik Marschal, som er kommunikationskonsulent i Nets.
Han afviser desuden påstanden om, at NemID skubber et sikkerhedsproblem ud til brugeren ved at stille krav om, at der installeres et Java-plugin i browseren.

"Det er rigtigt, at der er sikkerhedsproblemer med Java, men hvis softwaren er opdateret, er sikkerhedsrisikoen meget lille, og vi har endnu ikke set tegn på, at det er en forkert løsning, vi har valgt," siger Ulrik Marschal.

"Men vi har - sammen med myndigheder og banker - en uddannelsesfunktion i forhold til brugerne for at få dem til at opdatere softwaren," erkender han.

Svaret er opdatering

Valget af Java-platformen begrunder Nets blandt andet med følgende:

"Vi anvender Java i NemID, da der er en del funktionaliteter, som bedst løses med denne teknologi. Eksempelvis er der en række kryptografiske protokoller, som sikrer end-to-end-sikkerhed fra appletten og helt ind i det såkaldte Hardware Security Module (HSM) hos Nets DanID," fortæller Ulrik Marschal.

Trods uenighed om ansvar og sikkerhedsproblemstillinger lyder løsningen på højere sikkerhed i den eksisterende Java-løsning samstemmende: Opdatering.

Mange af de sårbarheder, der udnyttes i Java, er nemlig gammelkendte problemer, som kan afhjælpes ved at opdatere til den nyeste version.

Traditionelt har det været besværligt at opdatere Java, ikke mindst fordi de tidligere versioner har været dårligt bygget fra starten.

Ældre versioner af Java er eksempelvis ikke blevet slettet fra harddisken, når en ny version er blevet installeret, hvilket betyder, at angribere stadig har kunnet bruge svaghederne i den gamle version på trods af opdateringen.

Samtidig er det også en relativt ny funktion i programmet, at det automatisk søger efter nye versioner.

"Et af de helt store problemer er, at folk køber en ny computer i Bilka eller Elgiganten med en gammel version af Java installeret, og ikke får opdateret til den nyeste version efterfølgende," fortæller sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS.
Tingene er dog blevet bedre, siger de sikkerhedseksperter, som Computerworld har talt med, men det kræver stadig, at man opdaterer til de nye versioner.

Ifølge Oracle, der varetager udviklingen, kører 1,1 milliard desktop-maskiner Java.
 
Læs også: Java er en bombe under din sikkerhed.

BEC

Domain Data Steward

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til Dataarkitektur og –model i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S