NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker

Ja, der ER sikkerhedsproblemer i Java, men de rammer ikke din NemID - hvis du blot husker at gøre noget selv, mener selskabet bag løsningen.

Artikel top billede

Læs også: Java er en bombe under din sikkerhed.
 
Nets, der står bag NemID, afviser, at der er sikkerhedsproblemer i krydsfeltet mellem Java og NemID, selv om virksomheden erkender, at antallet af angreb mod Java er massivt stigende.

"Vi mener, at vi har ramt den rigtige balance mellem brugervenlighed og sikkerhed med den nuværende løsning," fortæller Ulrik Marschal, som er kommunikationskonsulent i Nets.
Han afviser desuden påstanden om, at NemID skubber et sikkerhedsproblem ud til brugeren ved at stille krav om, at der installeres et Java-plugin i browseren.

"Det er rigtigt, at der er sikkerhedsproblemer med Java, men hvis softwaren er opdateret, er sikkerhedsrisikoen meget lille, og vi har endnu ikke set tegn på, at det er en forkert løsning, vi har valgt," siger Ulrik Marschal.

"Men vi har - sammen med myndigheder og banker - en uddannelsesfunktion i forhold til brugerne for at få dem til at opdatere softwaren," erkender han.

Svaret er opdatering

Valget af Java-platformen begrunder Nets blandt andet med følgende:

"Vi anvender Java i NemID, da der er en del funktionaliteter, som bedst løses med denne teknologi. Eksempelvis er der en række kryptografiske protokoller, som sikrer end-to-end-sikkerhed fra appletten og helt ind i det såkaldte Hardware Security Module (HSM) hos Nets DanID," fortæller Ulrik Marschal.

Trods uenighed om ansvar og sikkerhedsproblemstillinger lyder løsningen på højere sikkerhed i den eksisterende Java-løsning samstemmende: Opdatering.

Mange af de sårbarheder, der udnyttes i Java, er nemlig gammelkendte problemer, som kan afhjælpes ved at opdatere til den nyeste version.

Traditionelt har det været besværligt at opdatere Java, ikke mindst fordi de tidligere versioner har været dårligt bygget fra starten.

Ældre versioner af Java er eksempelvis ikke blevet slettet fra harddisken, når en ny version er blevet installeret, hvilket betyder, at angribere stadig har kunnet bruge svaghederne i den gamle version på trods af opdateringen.

Samtidig er det også en relativt ny funktion i programmet, at det automatisk søger efter nye versioner.

"Et af de helt store problemer er, at folk køber en ny computer i Bilka eller Elgiganten med en gammel version af Java installeret, og ikke får opdateret til den nyeste version efterfølgende," fortæller sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS.
Tingene er dog blevet bedre, siger de sikkerhedseksperter, som Computerworld har talt med, men det kræver stadig, at man opdaterer til de nye versioner.

Ifølge Oracle, der varetager udviklingen, kører 1,1 milliard desktop-maskiner Java.
 
Læs også: Java er en bombe under din sikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for Open Source Intelligence, OSINT, i PET

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S