Her er hackernes foretrukne arbejds-metode

En bestemt klassisk hackermetode anvendes i 97 procent af alle sikkerheds-brud. Alligevel har sikkerhedsfolkene åbenbart problemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SQL-injektion er blevet anvendt i hackerangreb i over 10 år, og de it-sikkerhedsprofessionelle burde være mere end dygtige nok til at beskytte mod denne teknik.

Alligevel er SQL-injektion en del af billedet i hele 97 procent af alle tilfælde af kompromittering af data på verdensplan, påpeger Neira Jones, der er chef for betalingssikkerhed hos finansvirksomheden Barclays. 

Neira Jones mener, at hackere udnytter virksomheders utilstrækkelige og ofte forældede informationssikkerheds-praksis.
Med henvisning til de seneste tal fra Storbritanniens National Fraud Authority oplyser hun , at identitetstyveri årligt koster Storbritannien 24 milliarder kroner og påvirker over 1,8 millioner mennesker.

"Datakompromittering vil statistisk set med sikkerhed forekomme," fremhæver Jones.

"Ser man på, hvad offentligheden bekymrer sig om, så er beskyttelsen af personfølsomme oplysninger faktisk på samme niveau som forhindring af kriminalitet."

Sådan fungerer SQL-injektion

SQL-injektion er en teknik til at indsætte fremmed kode, der udnytter sårbarheder i et websites software.

Herved kan angriberen blive i stand til at foretage enhver SQL-forespørgsel eller -kommando på database-serveren via den kompromitterede webapplikation.

I oktober 2011 plantede angribere eksempelvis skadelig JavaScript på Microsofts ASP.Net-platform.

Dette fik de besøgendes browsere til at indlæse en iframe med et ud af to skadelige og uautoriserede websites, som forsøgte at installere malware på den besøgendes pc ved hjælp af flere forskellige såkaldte drive-by-angreb mod browseren.

Microsoft har i hvert fald siden 2005 selv leveret information til ASP.Net-programmører om, hvordan man beskytter mod SQL-injektion.

Alligevel lykkedes det dette angreb at påvirke cirka 180.000 websider.

Neira Jones argumenterer for, det er nødvendigt, at  datakriminalitet og databeskyttelse rykker højere op på bestyrelsernes dagsordener.

Ét skridt af gangen

For at det skal komme til at ske, er it-sikkerhedscheferne nødt til at vurdere risikoniveauet i deres organisationer og tage det hele ét skridt af gangen.

"Jeg siger altid, hvis nogen siger APT (advanced persistent threat, eller på dansk avanceret vedvarende trussel, såsom spionage eller terrorisme udført eller støttet af en fjendtlig stat eller organisation, red.), at en engel dør i himlen, for det er ikke ATP'er, der er problemet," siger Jones.

"Dermed ikke sagt, at de ikke eksisterer, men lad os lige løse de grundlæggende problemer først. Er man fuldstændigt sikker på, at man ikke er sårbar overfor SQL-injektioner? Og har man kodet sin webapplikation på en sikker måde?"

Generelt tager det seks til otte måneder for en organisation at finde ud af, at dens data er blevet kompromitteret i et angreb, tilføjer Neira Jones.

Ved at kende sin risikoprofil og træffe nogle enkle, proaktive foranstaltninger såsom modellering af trusselsscenarier kan man dog ifølge Jones forhindre op mod 87 procent af alle angreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S