Her er hackernes foretrukne arbejds-metode

En bestemt klassisk hackermetode anvendes i 97 procent af alle sikkerheds-brud. Alligevel har sikkerhedsfolkene åbenbart problemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SQL-injektion er blevet anvendt i hackerangreb i over 10 år, og de it-sikkerhedsprofessionelle burde være mere end dygtige nok til at beskytte mod denne teknik.

Alligevel er SQL-injektion en del af billedet i hele 97 procent af alle tilfælde af kompromittering af data på verdensplan, påpeger Neira Jones, der er chef for betalingssikkerhed hos finansvirksomheden Barclays. 

Neira Jones mener, at hackere udnytter virksomheders utilstrækkelige og ofte forældede informationssikkerheds-praksis.
Med henvisning til de seneste tal fra Storbritanniens National Fraud Authority oplyser hun , at identitetstyveri årligt koster Storbritannien 24 milliarder kroner og påvirker over 1,8 millioner mennesker.

"Datakompromittering vil statistisk set med sikkerhed forekomme," fremhæver Jones.

"Ser man på, hvad offentligheden bekymrer sig om, så er beskyttelsen af personfølsomme oplysninger faktisk på samme niveau som forhindring af kriminalitet."

Sådan fungerer SQL-injektion

SQL-injektion er en teknik til at indsætte fremmed kode, der udnytter sårbarheder i et websites software.

Herved kan angriberen blive i stand til at foretage enhver SQL-forespørgsel eller -kommando på database-serveren via den kompromitterede webapplikation.

I oktober 2011 plantede angribere eksempelvis skadelig JavaScript på Microsofts ASP.Net-platform.

Dette fik de besøgendes browsere til at indlæse en iframe med et ud af to skadelige og uautoriserede websites, som forsøgte at installere malware på den besøgendes pc ved hjælp af flere forskellige såkaldte drive-by-angreb mod browseren.

Microsoft har i hvert fald siden 2005 selv leveret information til ASP.Net-programmører om, hvordan man beskytter mod SQL-injektion.

Alligevel lykkedes det dette angreb at påvirke cirka 180.000 websider.

Neira Jones argumenterer for, det er nødvendigt, at  datakriminalitet og databeskyttelse rykker højere op på bestyrelsernes dagsordener.

Ét skridt af gangen

For at det skal komme til at ske, er it-sikkerhedscheferne nødt til at vurdere risikoniveauet i deres organisationer og tage det hele ét skridt af gangen.

"Jeg siger altid, hvis nogen siger APT (advanced persistent threat, eller på dansk avanceret vedvarende trussel, såsom spionage eller terrorisme udført eller støttet af en fjendtlig stat eller organisation, red.), at en engel dør i himlen, for det er ikke ATP'er, der er problemet," siger Jones.

"Dermed ikke sagt, at de ikke eksisterer, men lad os lige løse de grundlæggende problemer først. Er man fuldstændigt sikker på, at man ikke er sårbar overfor SQL-injektioner? Og har man kodet sin webapplikation på en sikker måde?"

Generelt tager det seks til otte måneder for en organisation at finde ud af, at dens data er blevet kompromitteret i et angreb, tilføjer Neira Jones.

Ved at kende sin risikoprofil og træffe nogle enkle, proaktive foranstaltninger såsom modellering af trusselsscenarier kan man dog ifølge Jones forhindre op mod 87 procent af alle angreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S