Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Malware-branchen har udviklet sig til en tjekket og professionel industri. Se her, hvordan den opererer.

Artikel top billede

Læs også: Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Computerworld News Service: De er godt organiserede. De er nøjeregnende med produktkvaliteten, og de arbejder hårdt på at gøre det effektivt og skalerbart.

De er enormt interesserede i kundeservice, og de tilbyder ekstra support efter salget. De inddrager endda deres brugere i produktudviklingen.

Det lyder alt sammen godt, men formålet for anstrengelserne er tyveri.

De er malware-købmænd; de tjener deres penge på at hjælpe andre med at stjæle fra legitime forretninger og uskyldige kunder.

Arbejder som en industri

Og så har de udviklet sig hen imod et punkt, hvor de nu arbejder på nogenlunde samme måde som den legitime software-industri.

Det er muligt at købe malware i det, der svarer til en app store, eller også kan man vælge en kontrakt på 'malware-as-a-service'.

"Malwarens livscyklus er det mest fascinerende aspekt," skriver Pierluigi Paganini, som er certificeret etisk hacker og grundlægger af Security Affairs i Italien, i en artikel på Infosec Island.

"Lige fra design, over udgivelsen og til den efterfølgende support - hvert niveau er implementeret med øje for alle detaljer," fortæller han.

Markederne modnes

Et af de mest berømte eksempler er trojaneren Zeus, der er designet til at stjæle bankinformationer, og som kan tilpasses med nye funktioner, som kunderne gerne vil have. Det anslås, at omkring 3,6 millioner computere i USA er blevet kompromitteret af botnettet Zeus.

I begyndelsen af januar kunne det israelske sikkerhedsfirma Trusteer fortælle om en ny version af trojaneren SpyEye, som erstatter oplysningerne i ens netbank, så brugerne ikke opdager, at deres penge er væk.

Botnet-markedet er ikke noget nyt. Men det er ved at blive modent, og det er mere mangfoldigt og farligere end nogensinde før.

Kevin McAleavey, der er medgrundlægger og chefarkitekt for KNOS Project i Albany, New York, har brugt mere end et årti på at udvikle og researche antimalware-produkter, og han mener, at den udvikling, vi oplever, er logisk.

"Nutiden 'professionelle' var amatører engang, og med det mener jeg forfatterne til selve malwaren," siger han.

"Det burde ikke komme som nogen overraskelse, at det, der engang blev gjort 'for sjov', kan udnyttes af kriminelle til at tjene penge og af myndigheder til deres egne formål."

Læs også: Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S