Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Malware-branchen har udviklet sig til en tjekket og professionel industri. Se her, hvordan den opererer.

Artikel top billede

Læs også: Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Computerworld News Service: De er godt organiserede. De er nøjeregnende med produktkvaliteten, og de arbejder hårdt på at gøre det effektivt og skalerbart.

De er enormt interesserede i kundeservice, og de tilbyder ekstra support efter salget. De inddrager endda deres brugere i produktudviklingen.

Det lyder alt sammen godt, men formålet for anstrengelserne er tyveri.

De er malware-købmænd; de tjener deres penge på at hjælpe andre med at stjæle fra legitime forretninger og uskyldige kunder.

Arbejder som en industri

Og så har de udviklet sig hen imod et punkt, hvor de nu arbejder på nogenlunde samme måde som den legitime software-industri.

Det er muligt at købe malware i det, der svarer til en app store, eller også kan man vælge en kontrakt på 'malware-as-a-service'.

"Malwarens livscyklus er det mest fascinerende aspekt," skriver Pierluigi Paganini, som er certificeret etisk hacker og grundlægger af Security Affairs i Italien, i en artikel på Infosec Island.

"Lige fra design, over udgivelsen og til den efterfølgende support - hvert niveau er implementeret med øje for alle detaljer," fortæller han.

Markederne modnes

Et af de mest berømte eksempler er trojaneren Zeus, der er designet til at stjæle bankinformationer, og som kan tilpasses med nye funktioner, som kunderne gerne vil have. Det anslås, at omkring 3,6 millioner computere i USA er blevet kompromitteret af botnettet Zeus.

I begyndelsen af januar kunne det israelske sikkerhedsfirma Trusteer fortælle om en ny version af trojaneren SpyEye, som erstatter oplysningerne i ens netbank, så brugerne ikke opdager, at deres penge er væk.

Botnet-markedet er ikke noget nyt. Men det er ved at blive modent, og det er mere mangfoldigt og farligere end nogensinde før.

Kevin McAleavey, der er medgrundlægger og chefarkitekt for KNOS Project i Albany, New York, har brugt mere end et årti på at udvikle og researche antimalware-produkter, og han mener, at den udvikling, vi oplever, er logisk.

"Nutiden 'professionelle' var amatører engang, og med det mener jeg forfatterne til selve malwaren," siger han.

"Det burde ikke komme som nogen overraskelse, at det, der engang blev gjort 'for sjov', kan udnyttes af kriminelle til at tjene penge og af myndigheder til deres egne formål."

Læs også: Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,