Sådan installerer du Windows uden optisk drev

Stadigt flere kompakte bærbare må undvære optisk drev. Vi har fundet en ligetil løsning på, hvordan du alligevel installerer dit styresystem. Se hvor nemt det er her.

Sådan installerer du Windows uden optisk drev

Netbooks og ultrabooks er formidable til mange formål, men den kompakte størrelse gør, at der typisk ikke er inkluderet et optisk drev.

Så mens du måske ikke tænker over problematikken, fordi computeren er præ-installeret med Windows 7, så er der gode odds for, at du en dag får brug for at installere Windows på ny.

Der findes mange mere eller mindre nørdede metoder til at overføre installationsfilerne fra Windows-dvd'en til en USB-nøgle, men vi har fundet frem til et program, der gør processen så enkel, at du blot skal vælge kilde- og destinationsdrevet samt klikke 'Næste' nogle gange. Du behøver altså ikke bruge timevis i selskab med et avanceret brænderprogram.

Programmet hedder, meget passende, WinToFlash, og det er gratis at benytte.

Start fra USB-nøglen

Når filerne er overført, har du en såkaldt bootable USB-nøgle, som din computer kan starte op fra. For at løse opgaven skal du i sagens natur have en USB-nøgle med tilstrækkelig kapacitet. Hvis du har tre gigabyte, fungerer det fint.

Endelig skal din computers BIOS understøtte at boote fra et USB-drev - noget som de fleste nyere computere understøtter. 

Når du starter computeren op, trykker du normalt på Delete-tasten (dette kan dog være ændret afhængig af producenten), hvorefter du befinder dig i computerens mest grundlæggende indstillinger. Frem for at starte op fra det optiske drev skal du vælge USB-nøglen.

En af fordelene ved USB-installationen er også, at hastigheden typisk er væsentligt bedre sammenlignet med den traditionelle dvd - hvis din USB-nøgle altså ikke er et oldtidsfund.

Se processen her

Herunder kan du se de enkelte steps, du skal igennem for at trylle Windows 7 over på USB-nøglen. Programmet finder du her

WinToFlash befinder sig stadig på betastadiet, men vi har ikke haft problemer med værktøjet, da vi benyttede det til at installere Windows 7 på vores mini-pc.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job