Skat løfter hammeren: Sådan afgør vi CSC's skæbne

Hammeren falder, hvis ikke CSC indfrier nogle helt særlige forventninger og krav, lyder det fra Skat.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Skat: CSC har bevidst ført os bag lyset

Hver eneste uge bliver CSC nøje målt og vejet hos Skat, hvor et såkaldt debitormotor-projekt er blevet stærkt forsinket og dyrere end forventet.

Træder selskabet ved siden af i den tre måneder lange prøveperiode, som først udløber om en lille måned, så venter der en fyreseddel.

Det forklarer Kristian Vensgaard, der er fagdirektør for it-projekter hos Skat, til Computerworld.

"Hvis projektet ikke retter sig op, og vi ikke ser den fornødne fremdrift, vi forventer, og som er nødvendige for at holde de aftalte milepæle, så falder hammeren. Så er vi i en situation, hvor vi ikke længere kan tro på samarbejdet," siger han. 

Sådan holder Skat øje med CSC

Han fortæller dog, at Skat nu kan måle fremdriften ugentligt og på kodelinjer.

"Vi har lavet en monitor-aftale med SIG. De får kode leveret en gang om ugen og undersøger så koden for kvalitet, fremdrift den slags ting."

Han fortæller, at styregruppen via et website har adgang til at følge projektet og lave såkaldt drill-down på, hvordan det på en lang række parametre går med koden.

"Det giver os et glimrende indblik i, hvordan det hele skrider frem, og hvor vi er henne med kvaliteten," siger han. 

Han sammenligner situationen med prøvetiden, når man er nyansat. 

"Der er det hver eneste dag i ens daglige arbejde, at man skal vise, at man er sin stilling værdig," siger Kristian Vengsgaard.

Debitormotor-systemet er vigtigt for myndigheden, fordi det som betalings og opkrævningssystem skal bruges til at håndtere en lang række tjenester overfor offentligheden.

Blandt andet er det længe ventede digitale motorregister, der skal gøre det langt nemmere at skifte nummerplader på køretøjer, forsinket flere gange på grund af Debitormotor. 

Skat har dog udviklet en nødløsning, som gør det muligt at tage motorregisteret i brug til sommer uden Debitormotor.

CSC oplyser til Computerworld at firmaet ikke på nuværende tidspunkt har nogen kommentarer.

Læs også:

Skat: CSC har bevidst ført os bag lyset

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks