Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Mobile World Congress: Teleindustrien har ændret verden med den mobile revolution. Nu vil den gøre det igen, siger topdirektørne fra nogle af verdens største teleselskaber.

Artikel top billede

Læs også:

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer

Mobile World Congress, Barcelona: Videosamtaler, Near Field Communications, smarte apps og services - og en industri, der samarbejder mere og reguleres mindre.

Det er opskriften på, hvordan den globale teleindustri kan fastholde væksten i de kommende år.

I hvert fald var det hovedbudskaberne fra nogle af de helt tunge telebosser, da dette års Mobile World Congress blev ringet ind i Barcelona.

"Vores industri har vist sig at være en global succes-historie, der overgik alle forventninger," indledte Franco Bernabè, formand for GSMA og administrerende direktør i Telecom Italia Group.

"Vi har transformeret mobilitet fra noget, der skabte forbindelse fra en person til en anden til noget, der binder hele verdens befolkning sammen," sagde han.

Netværkene skal forbedres

Satidig pegede han dog på, at industrien har nogle klare udfordringer, der skal tages hånd om, hvis væksten skal fortsætte.

Samme konklusion havde alle de andre talere ved morgens keynote:

"Vi skal investere i netværk, og vi skal kunne møde volumen-kravene," lød det fra Li Yue, administrerende direktør i China Mobile.

Det kinesiske teleselskab har svimlende 655 millioner abonnenter.

Samme melding kom fra Vittorio Colao, adminstrerende direktør i Vodafone.

"Kunder forventer 100 procent adgang til netværk, der giver mulighed for video."

"Spektrum er helt essentielt. Vi er nødt til at ændre vores syn på det fremadrettet," sagde han.

Netop derfor var teledirektørerne også klar med en advarsel om  mod hæmmende teleregulering.

"Vi skal have stoppet denne autopilot-regulering. Det er et levn fra fortiden," sagde Vittorio Colao med henvisning til eksempelvis terminerings- og roaming-regulering."

Her kan der tjenes penge


Alle teleselskaberne søger svar på, hvor deres forretninger skal bevæge sig hen i de kommende år. Hvad er det kunderne efterspørger, og hvordan skruer man forretningsmodellen, så indtjeningen er så høj som mulig.

Analysehuset Gartner vurderede i januar, at der i 2012 samlet vil blive spenderet næsten 13 billioner kroner på markederne for tele-udstyr og tele-services.

Det er et ubegribeligt stort beløb - og det vokser. Hvad angår tele-udstyr med 6,9 procent i forhold til 2011 og med 2,3 procent inden for tele-services.

Ralph de la Vega, administrerende direktør i AT&T Mobility, fremlagde udviklingen i industrien på følgende måde:

"Vi ændrede verden - men gæt hvad: Vi er ikke færdige"

Han pegede på, at der er adskillige drivere i industrien, der kan hjælpe med at sikre væksten i de kommende år.

NFC er en af dem, selvom denne teknologi ellers hidtil har stået lidt i stampe.

Samtidig står det klart, at forbrugernes vilde dataforbug kun vil vokse i de kommende år. Ifølge Cisco vil det globale forbrug at mobil-data vokse med en faktor 18 fra i dag til år 2016.

"Mens der i dag er seks milliarder mobile enheder, der har internetforbindelse, vil det antal være vokset til 10 milliarder om blot fire år," sagde Ralph de la Vega.

"Vi skal blive ved med at udvide vores netværks-spektrum og udvikle forretningsmodellerne. Og så er der ingen innovation i denne industri, der kan ske uden investeringer."

"Jeg tror, at vi, hvis vi fortætter med at investere i økosystemet, har fantastiske muligheder foran os," lød budskabet fra AT&T-chefen.

Læs også:

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S