Smart metode: Hackere planter malware via DNS

Malware plantes i stigende grad via DNS. Se her, hvordan du kan undgå problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af malware-trusler, der modtager instruktioner via DNS, stiger.

De fleste virksomheder er ikke opmærksomme på den form for aktiviteter på netværket, mener sikkerhedseksperter.

Der er mange kanaler, som angribere kan bruge til kommunikation med botnet, fra traditionelle metoder som TCP, IRC og http og til mere usædvanlige som Twitter-feeds, Facebook eller endda kommentarer på YouTube.

Det meste malware-genererede trafik, der passerer igennem de kanaler, kan spores og blokeres på netværksniveau af firewalls og systemer til forebyggelse mod indtrængende.

Angribere kan udnytte

Men sådan er det ikke med DNS ('domain name system'), og det kan angriberne udnytte, siger Ed Skoudis, der er grundlægger af Counter Hack Challenges og SANS fellow, under en præsentation af nye angrebsteknikker ved konferencen.

DNS-protokollen bliver normalt brugt til een bestemt kritisk funktion - nemlig oversættelsen af værtsnavne til IP-adresser og vice-versa.

Af samme grund bliver DNS-trafikken ikke filtreret eller inspiceret af trafikovervågningsløsninger og kan derfor rejse frit igennem de fleste netværk.

Fordi DNS-forespørgsler passerer fra en DNS-server til en anden, indtil de når den rigtige server til det respektive domæne, kan IP-blokeringslister på netværksniveau ikke bruges til at blokere dem.

Ed Skoudis har for nylig oplevet malware, der modtog instruktioner via DNS-respons, som del af to store angreb, der resulterede i kompromitteringen af millioner af brugerkonti.

Han regner med at flere angribere vil begynde at bruge den nye teknik i løbet af de kommende måneder.

Den inficerede computer behøver ikke engang være forbundet til internettet.

Så længe det kan tilknytte værtsnavnet via en lokal DNS-server, der gennemfører rekursive opslag på internettet, kan den tale med angriberne, forklarer Ed Skoudis.

Det ville være upraktisk at forsøge at logge alle de DNS-forespørgsler, der går igennem en lokal server, eftersom det ville give alvorlige problemer med ydelsen.

Sådan kan man få ram på problemet

Men en løsning kunne i stedet være at bruge en såkaldt 'netværks-sniffer' til at indsamle stikprøver til analyse, mener Ed Skoudis.

Netværksadministratorer skal kigge efter usædvanligt lange forespørgsler eller svar, der indeholder mærkelige navne og indkodet data, siger sikkerhedseksperterne.

Man skal dog være opmærksom på, at angriberne godt kan finde på at opdele svaret i flere mindre bidder.

Tjekker ofte

Identiske forespørgsler, der bliver gentaget med få minutters mellemrum, kan også være en indikator for DNS-command-and-control-aktiviteter, eftersom inficerede computere jævnligt tjekker efter nye kommandoer.

Der findes værktøjer som DNScat, som netværksadministratorer kan bruge til at simulere atypisk DNS-trafik og udvikle sporingsstrategier.

Trafik via DNS-servere er ikke nogen ny teknik, men det vil sandsynligvis blive mere populært blandt cyberkriminelle, som leder efter måder at undgå opdagelse, især på virksomheders netværk, hvor det er kritisk at kunne arbejde i hemmelighed i så lang tid som muligt.

oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S