Dells omsætning steget med 16 procent

Amerikanske Dell kom ud af tredje kvartal med store smil på læberne og fremgang på stort set alle områder. Samlet steg selskabets omsætning med 16 procent og lå for første gang over 10 milliarder dollar. Dell forventer, at fremgangen vil fortsætte.

Den amerikanske pc-producent Dells omsætning steg 16 procent i tredje kvartal, hvor selskabet for første gang krydsede den magiske 10 milliarder dollar-grænse i omsætning.

Stigningen skyldes især øget efterspørgsel på servere og storage-enheder, meddeler Dell.

Samlet fik selskabet altså en omsætning på 69 milliarder kroner i tredje kvartal, hvilket er en stigning på 16 procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år.

Stigning på 21 procent

Indtjeningen blev 4,4 milliarder kroner - en stigning på hele 21 procent i forhold til sidste års tredje kvartal.

Der har været øget efterspørgsel på en række områder, meddeler Dell, der peger på, at server-salget er steget med 30 procent, mens salget af storage-systemer er steget med hele 68 procent.

Men selvom Dell's vækst primært kan tilskrives salget af erhvervshardware, kommer langt størstedelen af selskabets omsætning fortsat fra pc-salget.

Salget af pc'er udgjorde 50 procent af den samlede omsætning, mens salget af bærbare computere udgjorde 28 procent. Selskabet har også registreret stærkt øget efterspørgsel på især bærbare computere som Inspiron og Latitude.

Ifølge selskabets administrerende direktør og grundlægger, Michael Dell, er teknologiverdenen som en helhed ved at stabilisere sig efter et turbulent år.

Han peger på, at branchen som helhed har oplevet vækst i de seneste kvartaler, og at væksten i tredje kvartal er reel og ikke skyldes sæsonudsving.

Dell forventer, at omsætningen i fjerde kvartal vil blive 75 milliarder kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub