Mærsk-selskab sælger ud af sundheds-IT

Acure, der er Mærsk Datas IT-selskab rettet mod sundhedssektoren, har solgt sine journalprogrammer - som retter sig mod praksislægerne - til det norskejede selskab, Profdoc.

Der bliver en spiller mindre på det danske marked for journalsystemer rettet mod de praktiserende læger.

Det Mærsk Data ejede IT-selskab Acure har nemlig besluttet at sælge programmet Medicare til det norskejede IT-selskab Profdoc, der i forvejen sælger en ASP-baseret løsning rettet mod de praktiserende læger.

Samtidig med overtagelsen har de to selskaber indledt et samarbejde, der skal skabe synergi mellem de to firmaers kompetencer og produkter.

Leverandørerne for små

Administrerende direktør i Profdoc, Anita B. Christensen, vil ikke oplyse prisen for Medicare, men oplyser, at Profdoc vil være interesseret i at indgå lignende samarbejder i fremtiden.

- I Danmark sælges der cirka 100 systemer om året, og der er 11 leverandører på markedet, så der er simpelthen ikke plads til alle leverandørerne. Vi er alle for små og en organisk vækst vil simpelthen gå for langsomt, så vi er bestemt interesseret flere fremtidige samarbejder, siger hun.

Profdoc vil i en 12-måneders periode overtage to Medicare-medarbejdere, der skal oplære Profdocs medarbejdere i systemet.

- I og med vi har det her som vores eneste forretningsområde, så tror jeg, at vi på sigt vil kunne tilbyde brugerne en bedre løsning, siger Anita B. Christensen.

Profdoc har i forvejen en ASP-løsning rettet mod de praktiserende læger, men Medicare-brugerne får mulighed for at fortsætte med det system, de er vant til.

Efter salget af Medicare vil Acure nu fokusere kræfterne på selskabets øvrige sundhedssystemer, der er rettet mod den statslige og amtslige sundhedssektor.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos