Test: 10 stærke smartphones

Overvejer du at købe en iPhone 4S? Eller har du fundet et godt tilbud på den populære Samsung Galaxy S II? Vi har samlet 10 anmeldelser af nogle af de mest interessante telefoner i butikkerne lige nu.

I dag er samtalekvalitet og sms nærmest sekundært, når der skal købes ny telefon.

De nye modeller er rendyrkede multimediemaskiner, der sørger for underholdning på farten og konstant adgang til internettet.

Derfor stiller vi også stadig større krav til vores telefoner, der ikke må være langsomme, og som skal være gode til både at tage fotos, optage video, håndtere mail og afspille musik.

Men hvad skal du vælge, når din gamle mobiltelefon skal udskiftes med en ny?

Vi har samlet 10 af de mest interessante telefon-anmeldelser, som har været bragt på pcworld.dk det seneste år. Modellerne er stadig aktuelle og ude i butikkerne.

Anmeldelserne er blevet lækkert layoutet i en PDF-fil, der fylder 22 sider og koster 19 kroner.

Du kan købe og downloade "Test: 10 stærke smartphones" her.

Bemærk, at mobilproducenterne er på vej med nye topmodeller, der dukker op i løbet af de næste par måneder.

Det betyder, at telefonerne i denne test vil få endnu et tryk i prisen den kommende tid - og de er derfor værd at holde ekstra øje med, hvis prisskiltet er vigtigt for dig.

De 10 modeller er:

Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy SII
Motorola Razr
Sony Ericsson Xperia Arc S
HTC Sensation
LG Optimus 2X
Samsung Galaxy Nexus
LG P940 Prada
LG Optimus Black
Nokia Lumia 800

Køb "Test: 10 stærke smartphones" her.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos