Test: 10 stærke smartphones

Overvejer du at købe en iPhone 4S? Eller har du fundet et godt tilbud på den populære Samsung Galaxy S II? Vi har samlet 10 anmeldelser af nogle af de mest interessante telefoner i butikkerne lige nu.

I dag er samtalekvalitet og sms nærmest sekundært, når der skal købes ny telefon.

De nye modeller er rendyrkede multimediemaskiner, der sørger for underholdning på farten og konstant adgang til internettet.

Derfor stiller vi også stadig større krav til vores telefoner, der ikke må være langsomme, og som skal være gode til både at tage fotos, optage video, håndtere mail og afspille musik.

Men hvad skal du vælge, når din gamle mobiltelefon skal udskiftes med en ny?

Vi har samlet 10 af de mest interessante telefon-anmeldelser, som har været bragt på pcworld.dk det seneste år. Modellerne er stadig aktuelle og ude i butikkerne.

Anmeldelserne er blevet lækkert layoutet i en PDF-fil, der fylder 22 sider og koster 19 kroner.

Du kan købe og downloade "Test: 10 stærke smartphones" her.

Bemærk, at mobilproducenterne er på vej med nye topmodeller, der dukker op i løbet af de næste par måneder.

Det betyder, at telefonerne i denne test vil få endnu et tryk i prisen den kommende tid - og de er derfor værd at holde ekstra øje med, hvis prisskiltet er vigtigt for dig.

De 10 modeller er:

Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy SII
Motorola Razr
Sony Ericsson Xperia Arc S
HTC Sensation
LG Optimus 2X
Samsung Galaxy Nexus
LG P940 Prada
LG Optimus Black
Nokia Lumia 800

Køb "Test: 10 stærke smartphones" her.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job