Test: 10 stærke smartphones

Overvejer du at købe en iPhone 4S? Eller har du fundet et godt tilbud på den populære Samsung Galaxy S II? Vi har samlet 10 anmeldelser af nogle af de mest interessante telefoner i butikkerne lige nu.

I dag er samtalekvalitet og sms nærmest sekundært, når der skal købes ny telefon.

De nye modeller er rendyrkede multimediemaskiner, der sørger for underholdning på farten og konstant adgang til internettet.

Derfor stiller vi også stadig større krav til vores telefoner, der ikke må være langsomme, og som skal være gode til både at tage fotos, optage video, håndtere mail og afspille musik.

Men hvad skal du vælge, når din gamle mobiltelefon skal udskiftes med en ny?

Vi har samlet 10 af de mest interessante telefon-anmeldelser, som har været bragt på pcworld.dk det seneste år. Modellerne er stadig aktuelle og ude i butikkerne.

Anmeldelserne er blevet lækkert layoutet i en PDF-fil, der fylder 22 sider og koster 19 kroner.

Du kan købe og downloade "Test: 10 stærke smartphones" her.

Bemærk, at mobilproducenterne er på vej med nye topmodeller, der dukker op i løbet af de næste par måneder.

Det betyder, at telefonerne i denne test vil få endnu et tryk i prisen den kommende tid - og de er derfor værd at holde ekstra øje med, hvis prisskiltet er vigtigt for dig.

De 10 modeller er:

Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy SII
Motorola Razr
Sony Ericsson Xperia Arc S
HTC Sensation
LG Optimus 2X
Samsung Galaxy Nexus
LG P940 Prada
LG Optimus Black
Nokia Lumia 800

Køb "Test: 10 stærke smartphones" her.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos