Derfor er Linux død som en sild på din pc

ComputerViews: Linux buldrer afsted, når det gælder servere. Når det gælder desktop-computere har Linux ingen fremtid.

Artikel top billede

ComputerViews: Linux har i de seneste år manifesteret sig som en særdeles solid og brugbar platform, når det gælder servere.

Men når det gælder markedet for styresystemer til desktop-computere, er Linux en død sild, og måske kan vi med de seneste års udvikling se en klar aftegning af, hvor Linux egentlig har sin styrke.

På serversiden buldrer Linux nemlig fortsat fremad. Der er lidt forskellige estimater af markedsandelen, men meget tyder på, at der i dag kører Linux på mere end hver femte server derude.

Mægtige amerikanske Amazon har for eksempel mere end en halv million Linux-servere kørende i datacentre verden over.

Samme billede gør sig gældende i mange andre virksomheders it-miljøer, hvor Linux på mange måder er svær at komme uden om - solid, driftsikker, til at skrue på, stram og effektiv.

Det understreges yderligere af, at Microsoft i det seneste år pludselig er dukket op som en af de største bidragsydere til Linux, hvilket du kan læse mere om her.

For de dedikerede nørder

Når det gælder om at nå ud til de brede masser på de personlige computere er billedet noget anderledes.

Her er styresystemet Linux skubbet så langt bag af dansen, at det er umuligt at se en fremtid, hvor andre end de få dedikerede nørder anvender en Linux-distribution som styresystem.

Når det gælder styresystemer til computere, er Microsofts Windows ifølge tal fra Net Applications fortsat kongen med en global markedsandel på omkring 92 procent.

Mac OS er nærmeste 'udfordrer' med en markedsandel på ungefær syv procent.

De forskellige Linux-distributioner har omkring én procent.

Apples andel er i øvrigt vokset ganske pænt i de seneste år.

Kender du nogen?

Kigger du rundt på dine naboer, kolleger og familiemedlemmers computere, er det mit bud, at du ikke finder en eneste, der anvender Linux som styresystem.

Derfor kan Linux ikke få fat på desktoppen

En del har prøvet - ikke mindst for nogle år siden, hvor det var moderne at fifle lidt med især Ubuntu - men meldingen var ret enslydende:

Ubuntu fungerede sådan set ok, men var også lidt besværlig, fordi brugeren var nødt til at finde nye arbejdsgange til selv ret almindelige ting, som brugeren kendte så godt fra Windows.

Det er velkendt, at Linux-miljøet er yderst entusiastisk og hjælpsomt, og det er altid muligt at indhente massevis af gode råd og vejledning på ingen tid.

Men hvad hjælper det, når der ikke er deciderede forbedringer i vente ved at skifte?

For en Windows-bruger - som de fleste af os er - stod indsatsen ikke mål med gevinsten. For selv i bedste fald var Ubuntu ikke bedre - højst lige så god - som Windows.

Synkronisere dybt

Og den vurdering er ikke blevet mindre aktuel i denne tid, hvor vi i stigende omfang forventer, at man kan synkronisere dybt ned i virksomhedens systemer og på tværs af platforme og mobiltelefoner, computere og tablet-computere og så videre.

Her sidder Microsoft fortsat i en uhyre stærk position med sin enorme udbredelse, når det gælder software af enhver art.

Og når det gælder markedet for mobile styresystemer, er det Apple, der dominerer.

Og Apple er med sin lukkethed, sin centrale styring, sit tunge fokus på enkelthed og brugervenlighed på mange måder lige det modsatte af det åbne og fleksible og detalje-elskende Linux-community.

Nej, Windows er ikke perfekt og nøj, hvor er der bare mange funktioner, som der ikke er brug for.

Og jo, Apple holder kortene tæt til kroppen og er lukket land og vil ikke dele noget som helst.

Og jo, både Microsoft og Apple tænker kun på at skovle penge ind.

Mens Linux er åben, fri og for alle, og ingen udbytter nogen, og alt er godt.

Den mest besværlige løsning

Til gengæld er Linux-distributionerne til computerne ikke målrettet den almindelige bruger, som de kommercielle systemer er, de mangler den målrettede support, de spiller ikke som brugeren er vant til, de er på den måde krævende, besværlige og kræver en indsats og en interesse for at dykke ned og lære at gøre tingene selv.

Hvilket alt sammen er guf for den interesserede it-mand, der som en sidegevinst kan få gøre sit styresystem til en slags politisk statement om åbenhed og frihed.

Men det er ikke noget, som man får nogen udbredelse af. Her tæller kun brugervenlighed og gamle vaner.

Anderledes ser det ud for tiden på mobility-markedet, hvor Linux-baserede Android som bekendt har rigtigt godt fat, selv om Google nu aldrig har markedsført Android som Linux.

I kølvandet på den store udbredelse er til gengæld kommet mange sikkerheds-bekymringer på det relativt ustyrede og åbne Android-miljø.

Det ændrer imidlertid ikke på, at Linux er død og færdig på desktoppen. Men stærk og vital på serverne - altså i et miljø med teknisk kyndige og vidende it-folk.

Og det er her, at Linux hører hjemme og har en fremtid. Ikke på pc'erne i folks stuer eller på deres arbejdspladser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS