Så fed en forretning er det at være hacker

Den russiske mafia tog sidste år kontrol over og professionaliserede datakriminaliteten. Se her, hvor mange penge den tjente på data-kriminalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det estimeres, at russisktalende hackere i 2011 på globalt plan tjente 25,4 milliarder kroner ved hjælp af forskellige former for datakriminalitet.

De er således ansvarlige for 36 procent af de samlet set 70,6 milliarder kroner, som det estimeres, at verdens datakriminelle tjente i 2011, skriver det russiske sikkerhedsanalysefirma Group-IB i en rapport.

I sin nye rapport skelner Group-IB mellem datakriminelle, der bor i Rusland og russisktalende datakriminelle, hvilket inkluderer borgere i landene fra den tidligere Sovjetunionen og andre lande.

I rapporten på 28 sider estimerer analytikerne, at den russiske andel af det globale marked for datakriminalitet blev fordoblet til 13 milliarder kroner, mens hele det russisktalende segment også blev næsten fordoblet til 25,4 milliarder kroner.

Dobbelt så stort

Analytikerne bemærker, at det russisktalende segment af det globale marked for datakriminalitet traditionelt er dobbelt så stort som det russiske.

Analytikerne fra Group-IB fremhæver nogle generelle tendenser i udviklingen af datakriminaliteten i 2011.

Den traditionelle organiserede kriminalitet tog det det digitale marked til sig og forsøger nu at kontrollere hele processen, hvilket ifølge rapporten har bragt to kriminelle verdener sammen og medført et nyt fokus for den russiske mafia, som traditionelt ellers har lagt vægt på narkokriminalitet og ulovlig våbenhandel.

Det kan føre til "en eksplosiv stigning i angreb" mod finanssektoren, advarer analytikerne.

Netbanksvindel er et af de hurtigt voksende segmenter inden for datakriminalitet, oplyser Group-IB.

Konsolidering

Markedet for datakriminalitet er konsolideret med fremkomsten af adskillige store grupperinger.

Disse grupperinger er også indbyrdes forbundet og samarbejder ved at dele kompromitterede data, botnets og finansielle svindelnumre, lyder det fra Group-IB.

Derudover er der også flere ikke-teknisk kyndige kriminelle, der prøver lykken inden for datakriminalitet, hvilket resulterer i en forøgelse af outsourcing-services såsom konsulentvirksomhed, træning og salg af malware og exploits, forklarer Group-IB.

Alle disse tendenser får analytikerne til at konkludere, at "det russiske marked for datakriminalitet oplever en dynamisk overgangsperiode fra en kvantitativ tilstand til en kvalitativ tilstand og bevæger sig nu væk fra den hidtidige kaotiske model for den datakriminelle verdens udvikling."

I Rusland skete der i 2011 en stigning i netbanksvindel, phishing-angreb og tyveri af stjålne penge, hvilket med estimerede 5,3 milliarder kroner tilsammen udgjorde den største del af markedet for datakriminalitet, efterfulgt af spam med estimerede 4,7 milliarder kroner, mens det estimeres, at datakriminelle i alt har betalt 1,3 milliarder kroner for tekniske services.

I Rusland sker det også i stigende grad, at individer er mål for netbanksvindel frem for finansinstitutioner, og de datakriminelle bruger hovedsageligt web injection-angreb og trojanere til at føre brugerne over på phishing-websites.

Group-IB bemærker desuden at have iagttaget en kraftig stigning i politisk motiverede distributed denial of service-angreb, der blev brugt til at lukke blogs, fora og medie-sites i Rusland i tiden op til præsidentvalget, selvom denne type angreb hovedsageligt blev brugt mod e-handelssites.

Analytikerne fortæller dog, at DDoS-angrebene i Rusland svækkedes i 2011 sammenlignet med 2010, i den forstand at botnettene typisk ikke anvendte mere end 10.000 nodes per angreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job