Linux-gruppes server hacket

Hackere har banet sig vej ind i fire centrale servere i open source-projektet Debians maskinpark. Det skete dagen før, Debian udsendte en opdatering af styresystemet, som blandt andet indeholdt sikkerhedsopdateringer. Angrebet ramte dog ikke udsendelsen, bedyrer Debian.

Hackere trængte i sidste uge ind i en række servere, der tilhører open source-projektet Debian, som udvikler en version af styresystemet Linux.

Hackerne trængte torsdag i sidste uge ind i fire servere, der hoster projektets virussystem, mailingslister samt forskellige web-sider.

Dagen før opdatering

Hacker-angrebet kom på et kritisk tidspunkt, i det Debian dagen efter - i fredags - udsendte en software-opdatering til styresystemet Debian GNU/Linux 3.0 med blandt andet en række sikkerhedsopdateringer.

Angrebet fik dog ingen konsekvenser for udsendelsen af opdateringen, meddeler Debian.

Angrebet tvang dog Debian-gruppen til at træffe nogle forholdsregler.

Blandt andet aflyste gruppen sin e-mailservice til udviklere gennem Debian.org-domænet midlertidigt.

Samtidigt meddelte gruppen, at udviklerne skulle gå ud fra, at deres passwords til Debian.org var blevet kompromitterede, og at adgang til Debian.org-maskiner ville være lukket, indtil gruppen have renset alle de inficerede maskiner.

Også i august blev en velkendt open source-gruppe hacket. Det skete, da the Free Software Foundation fik hacket gruppens FTP-server, som husede den software, der udgjorde kernen i The Free Software Foundations GNU/Linux-styresystem.

Det ventes, at Debian vil være helt færdig med oprydningen efter hackerangrebet i morgen onsdag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS