Stærkt kritisk Explorer-hul mangler patch

Et nyt kritisk sikkerhedshul i Microsoft Explorer får sikkerhedsfirmaet Secunia til at blæse alarm. Hullet gør det muligt at eksekvere ondsindet kode. Der er ikke nogen patch til problemet.

Et kritisk sikkerhedshul i Microsoft Explorer giver ondsindede websider og virusser mulighed for at omgå sikkerheds-indstillingerne i Microsoft Explorer.

Det oplyser det danske sikkerhedsfirma Secunia, der har sine oplysninger fra en kinesisk programmør ved navn Liu Die Yu, som flere gange har opdaget sårbarheder i Explorer.

Han har nu opdaget, at man ved at kombinere et par sårbarheder kan kompromitere et brugersystem, inklusive cross scripting, eksekvering af ondsindet kode og"hi-jacking" af brugerens mus.

Let at udnytte

Nogle af de eksempler, som Liu Die Yu har angivet som muligheder for at udnytte hullet, er lige så lette at udnytte som den object data-sårbarhed, som blev offentliggjort i august og som Microsoft først fik lukket i begyndelsen af oktober.

- Den kan bruges til at afvikle alt muligt fra

  • Man skal i Microsoft Explorer disable eller deaktivere Active Scripting under Funktioner ->Internetindstillinger" ->"Sikkerhed" -> Brugerdefineret niveau ->Script.
  • Under denne menu kan man vælge at deaktivere eller blive spurgt før hver eksekvering af kode.
  • Derefter kan man tilbage under menuen sikkerhed vælge "websider jeg har tillid til" og her tilføje de domæner, hvor man ønsker at Active Scripting med mere skal fungere.
  • vira til porno-dialere og til at opsniffe kreditkortinformation, siger teknisk chef i sikkerhedsfirmaet Secunia, Thomas Kristensen.

    Han forklarer, at Secunia har efterprøvet Liu Die Yu's påstand, og at der klart er tale om et alvorligt sikkerhedsproblem, som kun kan undgås, ved at man slår funktionen "active scripting" fra i browseren, idet der ikke foreligger en sikkerhedspatch fra Microsoft.

    Det anbefaler Secunia i øvrigt ofte virksomheders system-ansvarlige at gøre for at undgå denne slags sårbarheder, men den enkelte bruger kan også selv ændre indstillingerne i browseren

    Endnu kender Thomas Kristensen ikke til at hullet er blevet udnyttet, men det forestiller han sig vil komme meget snart. Ikke mindst er porno-webstederne hurtige på aftrækkeren, forklarer han.

    Sårbarheden er at finde i Microsoft Explorer 6, men Thomas Kristensen mener, at den med stor sandsynlighed også kan udnyttes i tidligere versioner af netbrowseren.

    Læses lige nu

      Annonceindlæg fra Conscia

      Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

      Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

      Netcompany A/S

      Test Consultant

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

      Københavnsområdet

      Csis Security Group A/S

      Product Marketing Manager

      Københavnsområdet

      Navnenyt fra it-Danmark

      Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

      Thea Scheuer Gregersen

      Norriq Danmark A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

      Rasmus Stage Sørensen

      Norriq Danmark A/S

      Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

      Morten Plannthin Lund

      Industriens Pension